ktorú priamo pre prezidenta Vladimira Putina spracovali šéfovia dvoch najväčších energetických podnikov v krajine - Anatolij Čubajs z RAO JES a Alexej Miller z Gazpromu.
Dokument obsahuje alarmujúce údaje a opiera sa aj o analýzu Medzinárodnej energetickej agentúry. Kremeľ sa teraz musí rozhodnúť, akým spôsobom chce zabrániť kríze bez toho, aby pred prezidentskými voľbami v roku 2008 došlo k obrovskému zdraženiu energií na ruskom vnútornom trhu. Občania by potom nehlasovali za kandidáta, ktorého im ako svojho následníka ponúkne Putin, ale mohli by sa rozladení vysokými cenami za teplo i svetlo prikloniť k opozícii.
Čaká Rusov liberalizácia cien plynu?
Ak však nebudú realizované drastické opatrenia, už v roku 2007 ministerstvo priemyslu a energetiky Ruskej federácie zaznamená deficit plynu vo výške 4,2 miliardy kubíkov. Rusi totiž musia vyťažiť pre domáci a zahraničný trh počas nasledujúceho roku 729,9 miliardy kubických metrov, z toho na export ročne ide 250 miliárd kubíkov plynu.
Lenže štátny moloch „Gazprom“ spolu s neštátnymi firmami dokážu zo svojich terajších nálezísk získať len 725,7 miliardy kubíkov, a to vrátane plynu, ktorý Rusi nakupujú v stredoázijských republikách.
Je zrejmé, že do spokojnosti domácich, ako aj zahraničných spotrebiteľov pár miliárd kubíkov chýba. A podľa expertov bude ešte horšie. V roku 2010 už Rusom bude chýbať 27,7 miliardy a v roku 2015 až 46,6 miliardy kubíkov. Odborníci nie prvýkrát navrhujú riešenie, ktoré je pre Kremeľ bolestivé: ak sa Rusko nechce ocitnúť v energetickej kríze, liberalizácia domácich cien plynu, čo sa rovná jeho zásadnému zdraženiu, je nevyhnutná.
Putin už niekoľkokrát stál pred týmto rozhodnutím, ale problém vždy odložil. Teraz je voľba prezidenta jasná: buď uvoľní ceny a zároveň tým roztočí infláciu, alebo ho čakajú obrovské energetické problémy.
Odborníci radia zrušiť monopol Gazpromu
Okrem toho Putinov chránenec Gazprom musí začať investovať do súčasných nálezísk, ktoré volajú po modernizácii, a otvárať nové. Do roku 2011 by firma mala získať najmenej 300 miliárd dolárov, aby obnovila chátrajúce zariadenia a zaistila spoľahlivý transport plynu k spotrebiteľom. Potrubie je totiž v žalostnom stave. „Základné výrobné prostriedky Gazpromu sú opotrebované viac ako na 60 percent,“ tvrdí senátor ruskej Rady federácie a spolumajiteľ spoločnosti Nortgaz Farad Achmedov. Priznáva, že jeho firma a ostatné neštátne podniky budú investovať len vtedy, ak sa uvoľnia doteraz extrémne nízke ceny za plyn na domácom trhu. To by malo Rusov zároveň prinútiť k úsporám. Rusko je druhým najväčším požieračom plynu na svete hneď po USA, ale sila jeho ekonomiky je len zlomkom americkej. Ruský priemysel je však extrémne energeticky náročný.
Medzinárodná energetická agentúra radí zrušiť monopol Gazpromu. Podľa medzinárodných odborníkov je podnik neefektívny, skostnatený a príliš ovplyvnený politickými procesmi.