Frankfurt 14. novembra (TASR) - Známy nemecký literárny kritik a teoretik Marcel Reich-Ranicki nepredpokladá, že by blížiace sa 100. výročie narodenia spisovateľa Klausa Manna vyvolalo zvýšený záujem o jeho dielo.
"Práce Klausa Manna nemajú dostatočnú silu, aby v súčasnosti vzbudili široký záujem," povedal Reich-Ranicki pre nemeckú agentúru DPA.
Klaus Mann, syn nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Thomasa Manna sa narodil 18. novembra 1906 v Mníchove, 22. mája 1949 spáchal samovraždu.
"Isté nadanie mu nemožno uprieť, skutočným literárnym talentom však nebol," skonštatoval Max Reich-Ranicki. Väčšina prác Klausa Manna upadla do zabudnutia. Spisovateľ pochádzajúci zo slávnej dynastie Mannovcov však zanechal aj niečo cenné. Literárna kritika vyzdvihuje jeho autobiografiu Bod obratu, ktorá vyšla po jeho smrti v roku 1952 a román Mefisto, vydaný v roku 1936. Mefisto je životný príbeh herca, ktorý robil kariéru vďaka priazni nacistov a kritika ho do dnešných dní označuje za "pozoruhodný dobový dokument".
Pôsobenie Klausa Manna ovplyvňoval od začiatku veľmi intenzívne jeho otec. "Meno Thomasa Manna otváralo mladému Klausovi všade dvere dokorán," hovorí Reich-Ranicki. Klaus Mann bol však veľmi nešťastným človekom a mal na to svoje dôvody. Bol synom slávneho Thomasa Manna - a táto skutočnosť sa preňho stala neskôr veľkým problémom. Bol homosexuálom, čo predstavovalo vo vtedajšej spoločnosti ďalší problém, a okrem toho zápasil so závislosťou od drog, dopĺňa Reich-Ranicki.