Deň väznených spisovateľov (vyhlásený PEN-klubom v roku 1993)
1670 - zomrel český pedagóg Jan Amos Komenský, biskup Jednoty bratrské. Svojou tvorbou, názormi a pedagogickou činnosťou patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. Hlavné diela: Labyrint světa a ráj srdce, Didactica magna (Veľká didaktika), Janua linguarum reserata (Brána jazykov otvorená), Informatorium školy mateřské, Opera didactica omnia (Zobrané didaktické diela), Schola ludus (Škola hrou), Orbis sensualium pictus (Svet v obrazoch), Všeobecná porada o náprave vecí ľudských. Po porážke na Bielej hore musel žiť v emigrácii. Pocity beznádeje po uzatvorení vestfálskeho mieru vyjadril v spise Kšaft umírající matky jednoty bratrské. Narodil sa 28. marca 1592 v Nivnici.
1916 - vo Vevey, Švajčiarsko, zomrel poľský spisovateľ Henryk Sienkiewicz. Svetovo známym sa stal po vydaní historických románov, trilógie - Ohňom a mečom, Potopa, Pán Wołodyjowski a kníh Quo vadis? - o prenasledovaní prvotných kresťanov v Ríme počas vlády cisára Nerona a Križiaci - o vojnách Poľska v 14. a 15. stor. Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1905). Narodil sa 5. mája 1846.
1933 - vo Velkom Meziříčí sa narodila slovenská spisovateľka, autorka kníh pre deti Jaroslava Blažková. Po štúdiách pracovala vo vydavateľstve Smena a neskôr ako robotníčka, od r. 1959 sa venovala najmä literárnej tvorbe. V 60. rokoch patrila k veľmi populárnym slovenským autorom, v r. 1968 však emigrovala do Kanady. Najvýznamnejšie diela: Nylonový mesiac, Jahniatko a grandi, Môj skvelý brat Robinzon, Svadba v Káne Galilejskej, Ohňostroj pre deduška, Tóno, ja a mravce, Ostrov kapitána Hašašara, Mačky vo vreci, Minka a pyžaminka, Rozprávky z červenej ponožky a i. Za tvorbu pre deti bola ocenená cenou UNESCO H. Ch. Andersena.