Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Nízkoenergetický a inteligentný dom Crestron

V strednej Európe sa práve dokončil jedinečný projekt 1. demonštračného nízkoenergetického inteligentného domu na Slovensku.

V Bratislave na Matúšovej ulici 27 je k dispozícii každému, kto má záujem o nové technológie, komfortné a bezpečné bývanie budúcnosti (iDOM si môžete teraz prezrieť celý aj s odborným výkladom - na návštevu sa objednajte na tel.č. 0905 613 929 alebo na stránke www.inteligentnydom.sk).

Zámerom investora bolo dokázať, že komfortné bývanie s maximálnym pohodlím nie je nevyhnutne v rozpore s nízkymi prevádzkovými nákladmi. I keď je určite zrejmé, že vysoké nároky na komfort a pohodlie priamo vyžadujú vysokú spotrebu energií, čo je samo o sebe neekonomické a neekologické. Na druhej strane investor požaduje nízke dlhodobé náklady najmä vzhľadom na rastúce ceny energií a teda nízkoenergetické riešenie objektu a jeho prevádzky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Riešením je inteligentný dom navrhnutý podľa nízkoenergetických štandardov, vybavený modernými technológiami a spĺňajúci požiadavky investora na komfort a bezpečnosť - vybavený integrovaným riadiacim systémom Crestron.

Hlavné úlohy integrovaného riadiaceho systému Crestron

 • zabezpečiť vysoký komfort bývania všetkým obyvateľom domu
 • minimalizovať prevádzkové náklady efektívnym manažmentom využívania energií
 • zabezpečiť bezpečnosť obyvateľov
 • pružne reagovať na zmenu vonkajších a vnútorných podmienok a požiadaviek obyvateľov
 • umožniť obyvateľom naplno využívať všetky funkcie bytu a rodinného domu
 • efektívne riadiť jednotlivé technológie, prístroje a zariadenia vdome
 • monitorovať a vyhodnocovať poruchy

Súčasné technológie umožňujú aplikovanie systémov pracujúcich s minimálnymi stratami a vysokou účinnosťou (nízkotepelné podlahové a stenové vykurovanie, účinná protislnečná ochrana, stropné chladenie,...) a moderné zdroje tepla a chladu (tepelné čerpadlá, solárne kolektory, kondenzačné kotle a ich kombinácie) a vyžadujú efektívnu koordináciu, aby sa predišlo protichodným efektom (kúrenie kúri, chladenie chladí, slnko naplno svieti do interiéru a žalúzie sú vytiahnuté) a zabezpečilo sa ich plné využitie pre pohodlie a komfort užívateľa. Rovnako je veľmi dôležité, aby obyvateľ domu bol schopný používať všetky funkcie a „užiť" si všetky investície do technológií. Vzhľadom na komplikovanosť a množstvo systémov v objekte je pre bežného užívateľa prakticky nemožné zvládnuť ich ovládanie, ak nie je prítomná inteligencia integrovaného riadiaceho systému, ktorý združí ovládače do jedného štandardu. Potom stačí zadať požadovanú teplotu na displeji a nezaoberať sa tým, či sa na jej dosiahnutie použije chladenie (v lete), alebo kúrenie (v zime) a na vypnutie všetkých svietidiel a audiovizuálnej techniky, spustenie žalúzií, či zapnutie alarmu postačí - jeden dotyk!

SkryťVypnúť reklamu

BaSys CS a Crestron sú profesionálni partneri pre inteligentný dom.

Spoločnosť BaSys disponuje tímom, ktorý má za sebou niekoľko realizácií inteligentných domov s uplatnením rôznych technológií, ktoré dokázali skĺbiť pod jednotné riadenie bez ohľadu na ich rôznorodosť a vlastné riadiace algoritmy. Pod koordináciou firmou Crestron USA certifikovaných projektantov a programátorov pracujú objekty vybavené tepelnými čerpadlami, solárnymi kolektormi, chladiacimi agregátmi, ako aj svetelnými systémami a bazénovou technológiou.

Firma Crestron je celosvetovým lídrom v riadiacich systémoch s viac ako 30-ročnou tradíciou. Ako hlavný komunikačný protokol používa TCP-IP a má k dispozícii všetky komunikačné rozhrania - brány pre ďalšie štandardy ako sú EIB, alebo LON na výmenu informácií s ostatnými systémami a tým umožňuje ich úplnú integráciu. Systémy Crestron sa používajú od jednoduchých aplikácií na riadenie prezentačných miestností cez komplexné riadenie objektov rodinných domov, bytov i hotelov, až po špeciálne aplikácie ako je centrálny mostík krížnika vojenského námorníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt: Demonštračný nízkoenergetický inteligentný dom

Ako sa hovorí 100krát počuť (alebo čítať) je ako raz vidieť - na reálnu predstavu ako skutočný nízkoenergetický a súčasne komfortný dom funguje a ako sa v ňom býva, realizovala spoločnosť BaSys Czech & Slovak ojedinelý projekt: demonštračný dom s modernými čistými technológiami vybavený integrovaným riadiacim systémom Crestron, ktorý ich dokáže efektívne ovládať a maximalizovať komfort pri súčasnom minimalizovaní energetických nárokov. Hlavným cieľom je oboznámiť odbornú verejnosť ako aj potenciálnych záujemcov s reálnym stavom techniky súčasnosti s pohľadom do budúcnosti. Objekt na Matúšovej ulici v Bratislave je prístupný na predvedenie od októbra tohto roku - viac informácií na www.inteligentnydom.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Technológie a systémy použité v komfortnom inteligentnom a súčasne nízkoenergetickom - teda ekonomickom dome

1. Konštrukcia domu:

Stavebne a tepelnoizolačne spĺňa dom normy pre tzv. nízkoenergetické stavby, kde sa tepelné straty na 1 m² podlahovej plochy pohybujú v rozmedzí 50 - 75  kWh/rok. Dom má vďaka použitým materiálom veľmi malý prestup tepla cez steny  a dostatočnú akumuláciu (38 cm tehla a 12 cm tepelná izolácia, podzemné časti  25 cm betón a 20 cm tepelná izolácia).

2. Veľkoplošné zasklenia

Systém: veľkoplošné zasklenia s kvalitnými rámovými konštrukciami a izolačnými dvojsklami, ktoré zodpovedajú prísnym normám pre nízkoenergetické domy, všetky vybavené žalúziami s motorovým pohonom

SkryťVypnúť reklamu

Funkcia: dostatok prirodzeného svetla, nerušený výhľad, moderná architektúra spája obyvateľa interiéru s exteriérom

3. Vykurovanie

Zdroj tepla I.: tepelné čerpadlo zem - voda, 340 m hlbinných vrtov (4x85m)

Zdroj tepla II.: solárne kolektory s južnou orientáciou umiestnené na streche objektu

Vykurovací systém: nízkotepelný, berie teplo z centrálneho zásobníka tepla a distribuuje ho do podlahových a stenových vykurovacích rozvodov na zabezpečenie sálavého vykurovania objektu. Sledovanie a riadenie teploty vo všetkých miestnostiach zabezpečuje centrálny riadiaci systém Crestron.

4. Chladenie

Zdroj chladu I.: hlbinné vrty

Chladiaci systém: chladiaca kvapalina je distribuovaná do chladiacich stropov na zabezpečenie bezprievanového chladenia objektu

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj chladu II.: okná vybavené žalúziami s motorovým pohonom s inteligentným riadením žalúzií - natáčaním podľa pohybu slnka zabezpečíme až 70% úspor potrebného chladiaceho výkonu

Sledovanie polohy slnka a riadenie teploty a vo všetkých miestnostiach zabezpečuje centrálny riadiaci systém Crestron.

5. Vzduchotechnika

Systém: slúži na výmenu vzduchu v objekte a zabezpečuje trvalé bezprievanové vetranie a vďaka rekuperácii (spätnému získavaniu tepla) šetrí až 75% tepla v porovnaní s vetraním otvorenými oknami

6. Bazénová technológia

Vnútorný bazén so vzduchotechnickým systémom, ktorý zabezpečuje  odvlhčovanie na max 60% vody vo vzduchu a ďalej pre trvalú výmenu vzduchu s minimálnymi tepelnými stratami vďaka rekuperačnému systému (úspora až 85% tepla oproti výmene vzduchu s dohrevom).

SkryťVypnúť reklamu

Reguláciu teploty vzduchu v závislosti na teplote vody riadi systém Crestron  rovnako ako filtráciu a dopĺňanie dezinfekčnej chémie do vody. Vodné atrakcie  a svetelný systém sú ovládané na dotyk prsta.

7. Elektroinštalácia a svietidlá

Systém: inteligentná elektroinštalácia so zvedením všetkých okruhov do rozvádzača a s použitím silových prvkov, riadených centrálnym riadiacim systémom Crestron umožňuje komfortné ovládanie jednotlivých svietidiel a svetelných scén.

8. Počítačový, telekomunikačný, kamerový a zabezpečovací systém

Objekt je vybavený rozvodom štruktúrovanej kabeláže a samostatným zabezpečovacím systémom, ktorý ho v spojení s kamerami a rádiovo napojenou strážnou službou stráži. Komunikácia s riadiacim systémom Crestron zabezpečuje rôzne režimy prevádzky aj počas neprítomnosti obyvateľov a umožňuje ovládanie a monitorovanie objektu na diaľku.

SkryťVypnúť reklamu

9. Audiovizuálny systém

Zvuk: multiroom audio - viaczónový ozvučovací systém Bose , ktorý zabezpečuje ozvučenie vo všetkých miestnostiach, kde je to potrebné, alebo vhodné, ozvučuje aj záhradu domu

Obraz: multiroom video - distribúcia obrazu (so zvukom) do rôznych miestností zabezpečí komfortné používanie videovrátnika a sledovanie programov podľa želania každého užívateľa. Samostatná, zvukovoizolovaná miestnosť na domáce kino s dramatickými zážitkami zo sledovania filmov bez rušenia ostatných obyvateľov domu.

10. Riadiaci systém Crestron

Systém: integrovaný systém s centrálnou riadiacou jednotkou

Funkcia: riadenie všetkých technológií a systémov, využívanie informácií zo všetkých dostupných zdrojov, sledovanie a ovládanie teploty vo všetkých miestnostiach, jednoduché ovládanie pre užívateľa prostredníctvom zabudovaných a prenosných dotykových LCD panelov alebo tlačidlových nástenných vypínačov. Monitoring objektu, zasielanie správ (napr. poruchovým službám), diaľkové ovládanie a nastavovanie aj cez mobilný telefón.

SkryťVypnúť reklamu

Riadiaca jednotka má vlastné zálohovanie napájania pri výpadku elektrického prúdu, aby bola schopná pracovať bez prerušenia.

Kde možno riadiaci systém Crestron vidieť a vyskúšať si?

Okrem prezentácie priamo v iDOMe (Matúšova ulica 27, Bratislava, 0905 613 929 alebo www.inteligentnydom.sk) sú všetky reprezentačné predajne basys.net v Bratislave (Polus City Center) a v Košiaciach (OC Cassovia) vybavené demonštračnou inštaláciou systému Crestron. Vyškolený personál ho predvedie každému záujemcovi o integrovaný riadiaci systém.

V komfortných priestoroch predajní basys.net nájde každý aj ideálne doplnky špičkovej audiovizuálnej techniky ako aj poradenstvo z oblasti nasadenia alternatívnych zdrojov energií. Ďalšie informácie a predstavenie siete predajní na www.basysnet.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Dilemu žiť komfortne a súčasne ekonomicky možno uspokojivo vyriešiť za pomoci moderných technológií - na rozhodnutí investora zostáva, akú mieru komfortu si zvolí. 

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 038
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 136
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 409
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 962
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 010
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 785
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 629
 8. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 4 502
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu