v generácii ľudí do tridsiatky bežné. Aké majú požiadavky
na bývanie a ďalšie s tým spojené služby takíto ľudia?
Boom singles, aký zaznamenali Spojené štáty americké a západná Európa, sa v krajinách východného bloku, ani na Slovensku nekonal. Faktom však je, že aj keď sa väčšina slovenskej populácie tradičnému rodinnému životu nebráni, vek mladomanželov sa posúva vyššie. A aj tí, ktorí sa nechystajú programovo si užívať, prv než "vlezú do chomúta/pod čepiec", myslia na finančnú stránku veci. A tak mnohí začínajú samostatný život bez partnera,
s ktorým by zdieľali bývanie, aj starosti s jeho zabezpečením.
Začiatky na vlastných nohách sú rôzne a veľa záleží samozrejme aj na veku, vzdelaní a postavení v zamestnaní. Mnoho mladých však začína v podnájmoch. Prečo?
Na Slovensku chýbajú byty pre mladých ľudí, ktorí odišli z rodičovského domu, ale zatiaľ sa nechcú viazať na partnera ani miesto pôsobiska a venujú sa najmä práci a sebe - podobne ako dobre známi Priatelia. Ako by malo bývanie "pre priateľov" vyzerať? "V západnej Európe je množstvo takýchto možností. Existujú celé komplexy, kde sú menšie byty a vybavenie, aké uprednostňujú mladí a bezdetní ľudia. Športoviská, sauny, reštaurácie, kiná," tvrdí sociologička Martina, ktorá v rámci štúdií pochodila trošku aj zahraničie a dokáže porovnávať. "Aj niektoré staršie domy sú prerobené tak, že každý z nájomníkov má vlastnú izbu a kúpeľňu a obývačka je spoločná. Každý môže byť teda sám, alebo vyhľadať spoločnosť - ako mu to vyhovuje. U nás máte na výber: buď si prenajmete garsónku niekde na sídlisku a večery môžete tráviť osamote, alebo sa dohadujete s dvoma spolubývajúcimi." Dvadsaťosemročná príjemná a sebavedomá Štiavničanka vyštudovala vysokú školu
v Bratislave a v rodnom meste sa ani nepokúšala nájsť si zamestnanie. Tvrdí, že z hľadiska uplatnenia je u nás zatiaľ jedinou možnosťou hlavné mesto. Starosti s bytom jej však znepríjemňujú život. "Nechápem, prečo sa zatiaľ nenašiel nikto, kto by niečo podobné postavil u nás," čuduje sa Martina.
Kúpiť si jednoizbový byt alebo garsónku je totiž pre väčšinu mladých najmä v Bratislave finančne nemožné. A tak sa dvaja alebo traja dohodnú a prenajmú si väčší byt. Toto usporiadanie má svoje čaro, ale aj negatíva. Predovšetkým platiť prenajatý byt je omnoho drahšie ako platiť nájomné vo vlastnom. A nielen to - nie je ani jednoduché nájsť vhodných spolubývajúcich. A tak sa mladí postupne pod tlakom okolností rozhodnú vziať si hypotéku a zabývať sa vo vlastnom.
Ako vyplýva z údajov developerskej spoločnosti Finep, mnoho mladých ľudí si už dnes kupuje aj väčšie a náročnejšie byty.
V bratislavskom projekte Finepu Jegeho alej bol najväčší záujem o dvoj- a trojizbové byty. Mladí ľudia okolo tridsiatky tvoria 107 nových nájomníkov tohto objektu, slobodných alebo rozvedených je 76 percent z nich. Majú iné požiadavky na vybavenie bytu a okolia ako generácia ich rodičov?
"Naša staršia generácia je už natoľko moderná, že veľké rozdiely medzi požiadavkami na vybavenie interiéru sme zatiaľ nepostrehli," tvrdí tlačová hovorkyňa Finepu Pavla Temrová. "Mladí ľudia majú však sklon byť veľkorysejší vo vybavení interiéru, požadujú najmä dispozičné zmeny v riešení kúpeľne. Inak preferujú napríklad vybudovanie športového areálu."
(gal)
Kto je to single?
Pojem singles prišiel zo Spojených štátov v 70-tych rokoch a veľmi rýchlo sa rozšíril aj v západnej Európe. Tento výraz zahŕňal 25 až
40-ročných ľudí, ktorí väčšinou žijú vo veľkomeste, venujú sa kariére a v práci sú úspešní, nemajú finančné problémy a odmietajú zaužívané rodinné a sociálne väzby.
Nové rodinné správanie na Slovensku V sedemdesiatych rokoch minulého storočia dominovala na Slovensku úplná rodina s dvoma deťmi, pričom sa mladí ľudia sobášili v relatívne nízkom veku. Odvtedy sa tento model postupne menil. Zatiaľ čo v roku 1961 tvorili úplné rodiny 81 percentný podiel všetkých cenzových domácností, v roku 1980 to bolo 70,6 percenta. Rástol počet neúplných rodín s jedným dieťaťom. V 90-tych rokoch predstavoval podiel úplných rodín s deťmi iba 31 percent a počet úplných rodín bez detí sa zvýšil a dosiahol štvrtinu z celkového počtu cenzových domácností.
Podľa výsledkov sčítania v roku 2001 bolo na Slovensku zaznamenaných približne 30,5 tisíc spolužití bez sobáša, predovšetkým vo vekovej skupine 25 - 29 ročných slobodných mužov a žien. Predpokladá sa, že sa stále častejšie bude objavovať aj ďalší variant rodinného správania, a to život bez trvalého partnera.
Odklad vstupu do manželstva, aj prvých pôrodov, sú podľa štúdie Infostatu sú prejavom nového rodinného správania, ktoré je typické pre všetky moderné európske demokratické spoločnosti.
ZDROJ: INFOSTAT - VÝSKUMNÉ DEMOGRAFICKÉ CENTRUM