tanej násilím. Len v nedeľu tam zomrelo 100 civilistov, za posledné dva dni osem amerických a britských vojakov.
Komisia pracuje niekoľko týždňov a vedie ju James Baker, bývalý šéf diplomacie z čias prezidentovania Busha staršieho. Blair sa spojí s kolegami prostredníctvom videokonferencie dnes.
Spoločné návrhy demokraticko – republikánskej komisie zverejnia do konca roka. Vo viacerých amerických médiách sa už objavilo varovanie, že zázračný recept neexistuje.
V komisii sú návrhy, ktoré predpokladajú okrem riešenia každodenných bezpečnostných problémov aj otázky súvisiace so situáciou v regióne. Ide o obnovenie dialógu so Sýriou a Iránom, ktoré Bush „zavesil“ na os zla. Od Busha je to veľký ústupok. Blair už pred niekoľkými týždňami naznačil, že cesta k bezpečnejšiemu Iraku vedie aj cez Damask a Teherán a zopakoval to aj včera. V prípade Washingtonu a Londýna ide o koordinovaný postup.
Analytici sa zhodujú, že nový plán pre Irak sa bude pohybovať niekde medzi demokratickým žiadaním čo najrýchlejšieho odchodu a republikánskym trvaním na súčasnom kurze.
Podľa doterajších správ komisia pracuje s viacerými alternatívami, ktoré si navzájom odporujú. Hovorí sa o postupnom sťahovaní vojakov z Iraku, o rozdelení krajiny, či voľnejšom zväzku medzi kurdskými, sunnitskými a šiitskými oblasťami, či o tvrdom údere proti milíciám a poslednom pokuse nastoliť v Bagdade bezpečnosť.
Na čo Bush nepristúpi, sú žiadosti niektorých demokratov o stanovenie časového rámca odchodu z Iraku. Senátor a potenciálny šéf výboru pre ozbrojené sily Carl Levin cez víkend vyhlásil, že vojaci by mali byť doma do štyroch mesiacov až pol roka. Takáto formulácia je neprijateľná pre Biely dom, ale aj pre časť demokratov, ktorí sú síce za odchod, ale nie za neuvážený.