Hlavný podiel na Rickeho odchode z funkcie predsedu správnej rady Deutsche Telekomu (DT) mal finančný investor Blackstone Group a nemecká spolková vláda. Blackstone už v septembri žiadal odchod Rickeho z funkcie. Vtedy však túto požiadavku odmietla vláda a aj predseda dozornej rady DT Klaus Zumwinkel. Nemecká vláda má v Telekome najväčší podiel. V spoločnosti vlastní viac ako 30 percent.
Zumwinkel na neoficiálnom stretnutí dozornej rady, ktoré sa uskutočnilo vo štvrtok minulý týždeň po zverejnení výsledkov v 3. štvrťroku, Rickeho ostro kritizoval. Telekom práve v dôsledku slabých výsledkov divízie pevnej siete (T-Com) upravil prognózu zisku v tomto a budúcom roku. Táto správa viedla k poklesu kurzu jeho akcií. Spoločnosť Blackstone, ktorý v apríli kúpila 4,5 percenta akcií DT za 2,68 miliardy eur, prišla pritom o veľa peňazí a odvtedy bol jeho vzťah k Rickemu narušený. T-Com stratil v Nemecku od začiatku tohto roka vyše 1,5 milióna zákazníkov.
Rovnako ako iné klasické telekomunikačné spoločnosti nezareagoval DT na konkurenčné výzvy nových poskytovateľov služieb v pevnej sieti, ktorí prišli na trh s nižšími cenami a odlákali mu zákazníkov. Kým France Telecom alebo holandský operátor KPN našli spôsob, ako odpovedať na konkurenciu, DT začal riešiť množstvo problémov naraz: znižovanie cien za služby, masívne prepúšťanie, silné zvyšovanie investícií. A pustil sa aj do sporov so štátnym telekomunikačným dozorom.
Rozhodnutie sa všeobecne očakávalo. Obermann urobil z T-Mobile ťahúňa časti tržieb a ziskov celého Telekomu a najväčšou telekomunikačnou spoločnosťou v Európe. Zameral sa na medzinárodnú expanziu a pritom dokázal znížiť náklady divízie o miliardu eur ročne. Teraz sa vo svojich 43 rokoch stáva najmladším generálnym riaditeľom v elitnej skupine 30 najväčších firiem nemeckého akciového trhu.
Deutsche Telekom pôsobí aj na Slovensku. V Slovak Telekom vlastní 51 percent akcií. Do skupiny Slovak Telekom patrí aj slovenský T-Mobile.