ním amerických vojakov z Iraku začalo do štyroch až šiestich mesiacov.
Na bezpečnostnej situácii sa to však neprejavilo. Irak je dnes mimoriadne nebezpečné miesto, a atentátnici udierajú na mnohých miestach na vojenské aj civilné ciele. Najnebezpečnejším miestom je stále Bagdad.
Pri najkrvavejšom útoku tento víkend sa samovražedný atentátnik odpálil v náborovom stredisku polície v Bagdade a usmrtil najmenej 35 ľudí. Ďalších asi 58 ľudí bolo zranených. Náborové centrá sa stávajú terčom útokov povstalcov pomerne často - tento atentát bol jedným z najkrvavejších za posledné mesiace.
Druhú najťažšiu bilanciu obetí zanechali sobotňajšie výbuchy dvoch bômb na trhovisku v Bagdade (osem mŕtvych) a útok sunnitských ozbrojencov na kolónu autobusov so šiitmi južne od metropoly. Ozbrojenci najmenej deväť, podľa iných zdrojov až 12 cestujúcich postrieľali a asi 50 ďalších uniesli.
Prezident Bush v sobotu v pravidelnom rozhlasovom prejave nazval svojho nového ministra obrany Roberta Gatesa "schopným manažérom" a "hybnou silou zmeny". Podľa niektorých komentátorov tak naznačil ochotu prehodnotiť svoju irackú politiku.
Vedenie americkej armády oznámilo, že generáli už od septembra pracujú na novej bojovej stratégii pre Irak a Afganistan. Návrhy by mali dokončiť začiatkom decembra.
"Musíme začať so sťahovaním síl z Iraku počas štyroch až šiestich mesiacov," povedal demokratický senátor za štát Michigan Carl Levin v rozhovore pre reláciu Tento týždeň (This Week) televíznej stanice ABC. O Levinovi sa predpokladá, že v novom Kongrese zasadne do kresla predsedu branného výboru Senátu.
Vlastnú predstavu o novej stratégii formulujú v Iraku aj americkí dôstojníci. Generál Peter Pace televízii CBS povedal, že zvažujú nasadenie vyššieho počtu jednotiek aj tvrdší boj najmä proti šiitským milíciám, ktoré sa považujú za významný zdroj nestability v krajine. (čtk, mik)