Americký prezident George Bush už netrvá na nemennosti irackej politiky. Potom, čo demokrati ovládli obe komory amerického Kongresu vo voľbách označovaných aj za referendum o Iraku, Bush začína hovoriť o tom, že zmena je možná. Jej nositeľom má byť nový americký minister obrany Richard Gates. Bývalý šéf CIA a blízky človek Busha seniora podľa dnešného prezidenta "prinesie čerstvý pohľad na Irak a na to, čo máme urobiť, aby sme zvíťazili".
Gates v kresle nahradil Donalda Rumsfelda, architekta vojny v Iraku a podľa niektorých aj architekta najväčších zlyhaní Ameriky v tejto vojne.
Už dnes bude Bush hovoriť s členmi skupiny popredných demokratických aj republikánskych predstaviteľov, ktorí už týždne pracujú na návrhoch na zmenu stratégie v Iraku. Médiá naznačujú, že by prezidentovi mohli odporučiť okrem iného dve zásadné veci: postupné sťahovanie vojakov z Iraku a ich umiestnenie na základne na Blízkom východe, aby sa v prípade potreby mohli presunúť do krajiny, a začiatok dialógu so Sýriou a Iránom. Obe tieto krajiny majú na Irak vplyv a podľa Američanov podporujú miestny odboj. (mik)