ôvodných 19 podmienok prevzatia Endesy nemeckým energetickým gigantom zostali dve: ak by nejaký iný koncern prevzal v budúcnosti E.ON, tak Nemci musia zrušiť kúpu Endesy. Okrem toho musí E.ON prevziať v plnom rozsahu investičné zámery Endesy.
Predseda predstavenstva E.ON–u Wulf Bernotat vyjadril uspokojenie s rozhodnutím španielskeho ministerstva vnútra ohľadom podmienok prevzatia Endesy. Je optimistický, že táto obrovská 37-miliardová operácia v eurách sa skončí úspešne. Teraz všetko závisí od akcionárov: či budú súhlasiť s ponukou düsseldorfského koncernu odkúpiť príslušný počet akcií za pevnú cenu, alebo ju odmietnu.
Ak by sa E.ON–u podarilo nadobudnúť väčšinu akcií Endesy, potom by sa nachádzal na najlepšej ceste k integrovanému európskemu energetickému koncernu, pretože Endesa je aktívna nielen v Španielsku, ale napríklad aj vo Francúzsku, teda v krajinách, kde E.ON nemá takmer nijaké relevantné trhové postavenie.
Na druhej strane aktuálne hospodárske výsledky E.ON–u za uplynulých 9 mesiacov sklamali. Spoločnosti sa zvýšil obrat o 25 percent na takmer 50 miliárd eur a zisk pred započítaním úrokov a zdanením (EBIT) stúpol o 10 percent, na niečo vyše 6 miliárd eur. No po odrátaní úrokov, daní a mimoriadnych bilančných efektov čistý zisk klesol oproti vlaňajšiemu roku o takmer 60 percent na približne 2,7 miliardy eur. V tlačovej správe E.ON–u sa v tejto súvislosti píše, že „na čistý zisk mali negatívny dopad následky vládnej regulácie sieťových poplatkov v Nemecku“.
Navyše, E.ON bude musieť analyzovať nedávne prerušenie dodávok elektrickej energie vo veľkých častiach strednej a západnej Európy, ktoré zapríčinilo podľa všetkého nešikovné prerušenie jedného vysokonapäťového vedenia v nemeckej sieti düsseldorfského koncernu. Firma v tejto súvislosti bude musieť dokázať politikom a vysvetliť verejnosti v celej Európe, či investovala v dostatočnej miere do kvality prenosovej siete.