Staré židovské príslovie hovorí, že susedia sú si často bližší ako rodina. Mnohí, riskujúc vlastný život, pomáhali susedom židovského pôvodu, keď ich zákony odsunuli medzi ľudí druhej kategórie.
„Židia museli rešpektovať zákazy vstupovať do parkov, škôl či obchodov,“ hovorí Jozef Klement, ktorý inicioval projekt parkovej zóny na Tehelnej ulici, kde má súkromnú firmu.
Parková zóna má byť nielen miestom oddychu, ale aj miestom, ktoré bude pripomínať hrôzy druhej svetovej vojny.
„Vo Zvolene žilo podľa doterajších zistení 525 Židov. Mali 78 zväčša poschodových domov v centre mesta a tiež dve cirkevné budovy,“ povedal Klement.
„Po skončení vojny sa ich do Zvolena vrátilo len torzo. Ďalšie utrpenie im spôsoboval komunistický režim, preto odchádzali do zahraničia. Prvá emigračná vlna odišla pred rokom 1948, druhá po roku 1968. Navrhnutý projekt je symbolický aj v tom, že sa vytvorí parková zóna, kde židovská komunita nemohla v minulosti vstúpiť.“
Tehelná ulica bola v rokoch 1938 – 1966 ulicou, po ktorej premávali autá. Dnes je sčasti pešou zónou. „Projekt zároveň pomôže 250 obyvateľom tejto lokality a tiež ľuďom, ktorí tadiaľ prechádzajú do centra mesta. Najmä starší ľudia si budú môcť v parku oddýchnuť.“
Park má byť zároveň miestom koncertov či jednodňových výstav výtvarníkov. Holokaust má pripomínať aj pamätník v podobe plačúcej fontány. Podľa autora projektu, architekta Igora Faška bude jej voda symbolizovať slzy za ľuďmi, ktorých životy sa skončili tragicky. Zároveň má aj svoju očistnú funkciu, dávajúcu nový život.
Projekt rieši zložitú dopravnú infraštruktúru na uliciach Tehelná, Kozačekova, Bystrický rad a tiež parkoviská. Zvolenská samospráva projekt odobrila a na projektovú dokumentáciu vyčlenila 190-tisíc korún.
Podľa predbežnej kalkulácie si realizácia parku vyžiada 2,2 milióna korún. Financovať ju bude mesto a už na prvú etapu sľúbili príspevky vo výške takmer pol milióna sponzori. Na vybudovanie parku prispeje aj židovská náboženská obec.