nbauera s predsedom ľudovcov (ÖVP) a dosluhujúcim kancelárom Wolfgangom Schüsselom.
Schôdzka, ktorá mala presvedčiť ľudovcov, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu, ukázala, že chuť na vytvorenie veľkej koalície zatiaľ chýba.
Wolfgang Schüssel ďalej taktizuje. Zopakoval, že o novej vláde nebude jeho strana rokovať skôr, ako sa skončí parlamentné vyšetrovanie nákupu 18 stíhačiek Eurofighter. Teda najskôr okolo Vianoc. Gusenbauer, ktorý sa po stretnutí snažil tváriť optimisticky, neuspel ani s návrhom, aby sa rokovania o vláde skončili ešte predtým, ako si výbor predvolá svedkov. Teda začiatkom decembra. Schüssel hrá zjavne o čas.
Podľa šéfredaktora denníka Der Standard Gerfrieda Sperla nemá záujem byť vo vláde dvojkou. Neláka ho ani post vicekancelára. Navyše, kým sa nevytvorí nová vláda, vládnu ľudovci.
Ani Gusenbauer nemá veľký záujem o koalíciu s frustrovaným partnerom, ktorý prehral voľby a bude prácu vlády iba komplikovať.
Víťazní sociálni demokrati však majú len zlé a horšie varianty. Stabilnú koalíciu dokážu vytvoriť iba s ľudovcami. Menšinová vláda by bola len dočasným riešením. Zelení by do nej navyše nevstúpili, ak by mal jej život závisieť od hlasov krajne pravicových slobodných.
A tak dve veľké strany rokujú ďalej. Všetkým naokolo už dochádza trpezlivosť. Rakúsky prezident Heinz Fischer sa jasne vyslovil proti okamžitým predčasným voľbám a kritikou dvoch tradične najsilnejších strán nešetria ani tri malé strany.
Rovnako verejnosť nie je nadšená tým, ako málo pre politikov znamená rozhodnutie voličov vo voľbách. Rakúšania sú nepriamo na strane sociálnych demokratov. Podľa prieskumu inštitútu OGM by dnes opäť volili SPÖ, tentoraz by však už dali Zeleným dostatok hlasov, aby s ňou mohli vytvoriť vládu.
Sociálni demokrati a ľudovci si dali čas do stredy. Sociológ Werner Beutelmeyer či politológ Anton Pelinka však veľkej koalícii príliš neveria. „Chýba na to viera,“ povedal sociológ Beutelmeyer pre rádio Ö1.
Stále častejšie sa preto spomína vytvorenie menšinovej sociálnodemokratickej vlády, ktorá by mala pripraviť predčasné voľby. Nie hneď, ale tak o pol roka, či o rok. To by odobrili ľudovci, Zelení a s nevôľou aj prezident Fischer.
Podobný pokus tu už raz bol. Sociálny demokrat Viktor Klima však nedokázal nájsť do vlády odborníkov, ktorí by sa nadchli pre dočasný post ministra. Krátko potom všetkých zaskočil Schüssel vytvorením vlády s kontroverznou stranou populistu Jörga Haidera a na pár rokov sociálnych demokratov odstavil od moci.