minister hospodárstva Piotr Wozniak, keď komentuje nezamestnanosť v krajine - jedným z dôvodov päťpercentného poklesu za uplynulý rok je, že prípadní záujemcovia o podporu v nezamestnanosti idú radšej hľadať prácu do cudziny.
„V niektorých regiónoch sme skutočne spozorovali nedostatok ľudí,“ povedal Wozniak skupine zahraničných novinárov koncom minulého týždňa. Nedokázal spresniť, aké odvetvia alebo časti Poľska sú najviac zasiahnuté, ani koľko pracovníkov by Poľsko potrebovalo - podľa neho je na takú analýzu príliš skoro.
„Sme len na začiatku možného trendu. Teraz sa uvidí, aký závažný je. Faktom je, že zahraniční investori sa začínajú sťažovať na nedostatok pracovnej sily,“ dodáva minister. Hovorili mu o tom zástupcovia Toyoty a LG Phillips.
Na otázku, čo bude jeho vláda robiť, odpovedá, že zatiaľ nič. „Uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať na budúci rok, a podľa toho zareagujeme.“ Vopred pritom vylúčil, že by Poľsko lákalo svojich ľudí späť napríklad jednorazovými daňovými prázdninami a rovnako odmenilo firmy, ktoré navrátilcov zamestnajú. „Budeme voliť konzervatívnejšie metódy - napríklad chceme podporiť sťahovanie ľudí za prácou v vnútri Poľska,“ dodal Piotr Wozniak.
Neochota Poliakov opustiť pre zárobok rodnú dedinu je podľa tamojších úradov ďalším dôvodom hroziaceho nedostatku pracovnej sily. Tým hlavným však zostáva odchod práceschopných ročníkov za šťastím do cudziny. Odhady ich počtu sa veľmi odlišujú - od 600-tisíc až po dva milióny. Wozniakov úrad, ktorý sám nemá presné údaje, považuje prvé číslo za podcenené a druhé za precenené.
„Realistický“ odhad podľa ministerstva presahuje jeden milión ľudí, ktorí odišli v minulých dvoch až piatich rokoch. Najviac z nich po rozšírení do Veľkej Británie, asi 200-tisíc, do Írska o polovicu menej, a ďalší do juhoeurópskych krajín a Ameriky.
Tému odchodu Poliakov do zahraničia cíti nielen ekonomika, ale stáva sa z nej aj politická téma. Aj keď zatiaľ neexistujú žiadne prieskumy, veľa mladých ľudí v poľských a cudzích médiách už vyhlásilo, že dôvodom, prečo sa nechcú vrátiť domov, je súčasná vláda, ktorá je známa dôrazom na konzervatívne hodnoty - do verejnej debaty vrátila trest smrti, brojí proti homosexuálom, chce totálne zakázať interrupcie.
Známa poľská sociologička Lena Kolarská-Bobinská to ako nový fenomén odmietla. „Každý sa vždy rozhoduje podľa svojej konkrétnej situácie a nie všeobecnej atmosféry v spoločnosti,“ povedala pre SME.
Dodala však, že pre liberálne zmýšľajúcich mladých ľudí to môže byť dôležitý podporný argument, prečo zatiaľ zostať vonku.
Autor: KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, Varšava