Povedal to predseda Tatranskej horskej služby dobrovoľného zboru Jaroslav Švorc s tým, že „poistenie z novely zákona o horskej záchrannej službe nevyplýva. To znamená, že nie je nevyhnutné na lyžiarskom svahu“.
Na druhej strane však záchranári často zasahujú pri úrazoch lyžiarov, ktorí opustia vyznačenú lyžiarsku trať, „zláka ich niektorý zo žľabov a potom ich treba vyslobodiť alebo hľadať“. V tom prípade to už nie je zásah na lyžiarskom svahu, ale v horskom teréne – teda za zásah horskej služby mimo lyžiarskeho svahu sa platí.
Záchranári len počas minulého roka zasahovali v jedenástich takých prípadoch.
Ak lyžiar utrpí úraz na vyznačenom lyžiarskom svahu, je povinnosťou prevádzkovateľa strediska zabezpečiť prvú pomoc a odvoz k najbližšiemu miestu, kde mu poskytnú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.
Každý prevádzkovateľ je okrem toho povinný vydať a na viditeľnom mieste umiestniť pravidlá správania na lyžiarskej trati, viditeľne označiť lyžiarsku trať a stupeň jej náročnosti, zabezpečiť zjazdnosť a bezpečnosť označenej lyžiarskej trate počas prevádzkového času vlekov a lanoviek.
Tatranská horská služba dobrovoľný zbor bude teno rok zabezpečovať prvú pomoc v strediskách Štrbské Pleso, Ždiar – Strednica a Bachledova dolina – Jezersko.
Záchranári sú prítomní na lyžiarskom svahu Interski na Štrbskom Plese, kde sa v sobotu začala zimná lyžiarska sezóna.
Rekordne skorú jesennú lyžovačku si vyskúšalo asi 500 ľudí. Doterajší rekordný začiatok zaznamenali v roku 2002, keď sa začalo lyžovať 16. novembra a lyžiarska sezóna trvala do 9. mája 2003, teda 175 kalendárnych dní.
„Na Interski je 30 až 40 cm snehu a v zasnežovaní budeme pokračovať,“ povedal Ján Gavalier z Prvej tatranskej.