ých málo pravdepodobných prípadoch aj k obmedzeniu prenosov elektriny cez prenosovú sústavu. Teda aj k následnému obmedzeniu dodávky elektriny pre odberateľov,“ povedal hovorca Slovenskej elektrizačnej sústavy (SEPS) Igor Gallo. Podľa neho, ak vypadne jedno prenosové vedenie, je prenosová sústava na Slovensku schopná zabezpečiť prenos elektriny v požadovanej kvalite.
Západoslovenská energetika (ZSE) vykonala podľa hovorcu Jána Orlovského ihneď po výpadku dodávky elektriny v západnej Európe inšpekčné kontroly siete a vyhodnocovala vzniknutý stav. „Pri väčšom výpadku sa nedá vylúčiť situácia, ktorá vznikla v Nemecku. Naši technici však kontinuálne absolvujú školenia krízového manažmentu,“ povedal. Ďalšou súčasťou prevencie výpadkov dodávky elektriny je podľa neho aj udržiavanie siete v čo najspoľahlivejšom stave pomocou investícií do jej obnovy a rozvoja.
Ide o problém SEPS
„Problematika takého druhu výpadkov, aké sme zaznamenali minulý víkend v západnej Európe, je prevažne v kompetencii SEPS,“ povedal hovorca Východoslovenskej energetiky (VSE) Boris Peško. Tento problém sa podľa neho dotýka distribučných spoločností len okrajovo. Riziká takýchto výpadkov sú aj na Slovensku závislé na nadnárodných okolnostiach. Jednou je dostatok výrobných kapacít, ktoré musia byť vyššie ako spotreba, a druhou je dostatočne intenzívne vzájomné prepojenie národných sietí.
„Vzhľadom na to sú investičné plány prenosovej sústavy na najbližšie roky pre našu spoločnosť pozitívnou správou, klesajúce výrobné kapacity, naopak, negatívnou,“ konštatoval Peško.
Komisia mení pravidlá
Nemecká energetická spoločnosť E.ON v pondelok potvrdila, že za výpadok elektrickej energie, ktorý v sobotu večer nechal milióny domácností v tme, je zodpovedné preťaženie rozvodnej siete vysokého napätia na severozápade Nemecka. Európska komisia preto vo štvrtok prijala zmenu direktívy pre riadenie cezhraničného obchodovania s elektrinou v rámci Európskej únie. Nové pravidlá by mali zlepšiť spôsob riadenia elektrizačnej prenosovej sústavy únie. Prevádzkovatelia musia používať obvyklú metódu na alokáciu prenosovej kapacity tak, aby brali do úvahy európsku sieť ako jedinú jednotnú sieť.