Izbové rastliny ošetrujeme podľa ich potrieb. FOTO - AUTOR |
Na ošetrovanie izbových rastlín, najmä na polievanie a hnojenie, neexistuje jednotný recept. Všetko závisí od pestovaného druhu, stavu rastliny a prostredia. Príkladom je zavlažovanie zazimovaných kvetín v nádobách: čím menej majú svetla, tým menej vody potrebujú. Obmedzenie polievania platí aj pre rastliny vo vegetačnom pokoji. Pravidelné rosenie prospieva hlavne druhom náročným na vzdušnú vlhkosť. Nevýhodou rosenia však je, že prach sa pevnejšie prichytí na listy, čím obmedzí ich dýchanie.
Okrasné trávy dopestované v plastovom črepníku môžeme hneď presadiť do záhrady. Väčšina druhov je čiastočne mrazuvzdorná. Niektoré však treba v jeseni vykopať a preniesť do interiéru. Ak chceme rastliny zimovať v nádobách na balkóne či na terase, prikryjeme ich slamou alebo netkanou textíliou. Okrasné trávy si vyžadujú primerane výživnú, dobre priepustnú a mierne vápenatú pôdu. Pred výsadbou ju môžeme obohatiť o kompost. Najvhodnejšie je pre ne svetlé stanovište bez plného priameho slnka.
Vhodná teplota je podmienkou úspešného pestovania i skladovania zemiakov. Zimné mrazy môžu uskladnené hľuzy poškodiť. Nevhodné sú však aj vyššie teploty, pri ktorých začnú klíčiť a strácajú kvalitu a trvanlivosť. Na zimné skladovanie zemiakov je optimálna teplota 3 až 5 stupňov. Nezabúdame ani na primeranú vlhkosť vzduchu.
Ak sú všetky listy chryzantém rovnomerne žlté, príčinou môže byť nedostatok dusíka v ich výžive. Keď sú listy fľakaté (so žltými a zelenými škvrnami) dôvodom je vírusové ochorenie. Ak sú žlté len staré listy (často so zelenými žilkami) a mladé zostávajú zelené, príčina súvisí s karbonátovou pôdou a nedostatkom horčíka, železa i zinku vo výžive kvetín. Opatrenia treba preto rozlišovať podľa zistenej príčiny žltnutia listov.
Organické hnojenie je nevyhnutné pre vyrovnanú bilanciu organických látok v pôde. Stabilizuje a zlepšuje pôdnu úrodnosť, stimuluje činnosť mikroorganizmov, uľahčuje prístup k živinám, zlepšuje pôdnu štruktúru a zužitkovanie priemyselných hnojív. Organické látky zapracujeme do pôdy v podobe maštaľného hnoja alebo kompostu v trojročných intervaloch, na ľahkých pôdach v dvojročnom cykle. (pav, bed)