Jeseň je ideálna na sadenie nových trvaliek. FOTO - ARCHÍV |
Český názov novembra - listopad - vystihuje situáciu vegetačnej fázy rastlín. Pripravujú sa na zimné obdobie a sťahujú výživné látky z lístia. Pri každoročnom opadávaní lístia a ihličia zo stromov a kríkov v záhradkách vzniká otázka, ako ich využiť, alebo zlikvidovať.
Lístie ovocných a okrasných stromov aj kríkov je rôznej kvality a zloženia. Najkvalitnejšie býva z ovocnín, orgovánu, bazy, lipy, jelše a platanu. Menej vhodné je z hrabu, jeseňa a javora, prípadne z buka a duba. Nevyhovujúce až škodlivé sú listy orecha, vŕby, brezy a pagaštanu. Majú však značný antibakteriálny účinok a v čerstvom stave pôsobia inhibične na rast rastlín, zrejme pre vysoký obsah trieslovín a saponínov. Lístie obsahuje 1,1 percenta dusíka, 0,1 percenta fosforu, 0,2 percenta draslíka, 1,4 percenta vápnika a 0,8 percenta horčíka. Najkyslejšia je dubová, buková a brezová hrabanka, menej kyslá býva hrabová, jelšová a javorová hrabanka. Najmenej kyslá je lipová, jelšová, platanová a ovocninová hrabanka.
Hrabanku môžeme použiť ako prímes do kompostu alebo priamo na prípravu listovky. Neodporúča sa kompostovať choré, ale ani ťažšie sa rozkladajúce a škodlivo pôsobiace listy. Listovka sa pripravuje kompostovaním lístia počas 4 až 5 rokov. Kompostovanie urýchlime miešaním čerstvého lístia s rozloženým a sústavným prevlhčovaním hmoty vodou, fekáliami alebo hnojovicou. Listovka je vhodný substrát na pestovanie izbových rastlín a bonsají. Slúži aj ako substrát na rozmnožovanie rastlín.
Lístie môžeme použiť aj ako nástielku do rozária, malinčia a na jahodovisko, pretože chráni porast pred vymŕzaním. Choré lístie však treba bezpodmienečne spáliť.
Z väčšiny ihličnanov opadáva ihličie celý rok. Upratuje sa však často až v jeseni. Ihličnatá hrabanka má pH 3,6 až 5,5, najkyslejšia je pod smrekmi a borovicami. Menej kyslá býva pod jedľami a smrekovcami. Ľahká, kyprá a kyslá hrabanka je ideálnym podložím na pestovanie vresovcovitých rastlín. Pripraviť z nej môžeme aj ihličnatku, ktorá predstavuje kompostovanú hrabanku. Ihličie kompostujeme na hromadách, s pridaním 20 až 40 percent kyslej hlinitej lesnej zeminy počas 2 až 4 rokov. Huby pomaly rozkladajú a homogenizujú ihličie. Ihličnatka sa vyznačuje kyprosťou, kyslosťou a nízkym obsahom živín. Rýchlo vysychá a má nízku pútaciu schopnosť. Predstavuje menej rozšírený substrát na pestovanie vresovcovitých rastlín, čučoriedok, brusníc a ihličnatých zakrpatených stromov, pestovaných ako bonsaje.
Jahody zakryté v zime listami: a - orecha, b - lipy. KRESBA - AUTOR |
Autor: Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.