Závislí v GUnaGU
Viliam Klimáček: Závislí. Divadlo GUnaGU Bratislava. Réžia: Viliam Klimáček. Choreografia: Jaro Bekr. Kostýmy: Simona Vachálková. Scéna: Tomáš Lupták. Hudba: Dano Heriban. Hrajú: Dano Heriban, Barbara Mišíková a Viktor Horján. Premiéra: dnes
Klimáček sa tento raz nechal inšpirovať tínedžerkami ovešanými plyšovými zvieratkami a antiglobalistickou štúdiou Naomi Klein s názvom No Logo.
„Naomi píše o filipínskych a čínskych „robotárňach“, kde sa šijú hračky, tenisky a skladajú počítače. Cez tie plyšové zvieratká sa mi to zdalo byť pekné prepojenie Ázie a zvyšku sveta,“ hovorí autor.
Stretnú sa tu tínedžerka so svojimi plyšákmi, manažér závislý od mobilného telefónu a terapeut. Či toto trio poskytne aj terapeutickú radu, ako sa zo závislosti dostať, Klimáček neprezrádza.
“To je otázka na psychiatrov. Ja hovorím o novšej závislosti - shopaholizme, ktorý sa už dá liečiť na Prednej Hore.“
Závísláci zrapovali text Hviezdoslavovej básne, mohli by teda pôsobiť aj ako výchovný koncert pre školákov. „To ste ma pobavili. Nám vždy na výchovných koncertoch ukazovali, kedy treba tlieskať. Toto je asi jedno z mála predstavení GUnaGU, ktoré je vhodné pre detského aj dospelého diváka,“ uzavrel režisér.
Smutný život Ivana T.
Ľubo Burgr a kolektív: Smutný život Ivana T. Divadlo Skrat. Réžia: Ľubo Burgr. Premiéra: 12. novembra
Svojské javiskové formy sú kolektívu okolo režiséra Ľuba Burgra v Nultom priestore A4 vlastné. Teraz sa zaoberajú zasadaniami rôznych rád. „Stále niekoho volíme, je mi z toho zle. V hre sa okrem zasadaní stretávajú štyri príbehy. Spájajú ich spomienky a naša každodenná brutalita,“ hovorí Burgr.
Prvému príbehu hry dominuje Ivan T., ktorý odchádza od rodiny. Sťahuje sa do prírody a venuje sa poľovačke na vysokú zver. „Dôležitý je tu moment odcudzenia.“
V ďalšom príbehu spoznávame dvoch členov rady, v poslednom divák nakukne do petržalskej bytovky.
Autor: zk