Mladá súkromná firma sa rozhodla podporiť neziskovú sféru. Jej voľba padla na literátov. Spolu s občianskym združením ars_litera bude raz ročne oceňovať najlepšie pôvodné slovenské prozaické dielo vydané knižne v predchádzajúcom roku. Ako sa pri tomto prvom odovzdaní ceny vyznal jeden z manažérov firmy, stalo sa to iste preto, že keď bol malý, chcel byť nielen rušňovodičom a potápačom, ale aj spisovateľom.
Na ceremoniál v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave prišli nominovaní autori spolu so zvedavými vyznávačmi pôvodnej literatúry. Slávnosť okorenilo napätie vyvolané presakujúcimi správami z kruhu porotcov, ktorými boli Miroslava Vallová, Ján Antonín Pitínský, Jozef Bžoch, Peter Darovec a Vladimír Barborík. Ešte neskoro popoludní sa vraj porota nevedela dohodnúť na výhercovi spomedzi desiatich nominovaných spisovateľov.
Po hudobných vstupoch skupiny Fragile a uvoľnenej improvizácii dvojice moderátorov, hercov Lucie Gažiovej a Lukáša Latináka sa publiku prihovoril porotca Peter Darovec. Vyslovil mená troch autorov, o ktorých sa viedol konečný spor. „Považujem za správne povedať, že knihy Dušana Mitanu, Pavla Vilikovského a Máriusa Kopcsaya boli také vyrovnané, že udeliť cenu iba jedinej z nich bolo veľmi ťažké,“ povedal rozrušene a vrátil sa na svoje miesto. Publikum sa zamyslelo nad pocitmi zvyšných siedmich nominantov. Bola to pôvabná ukážka zmyslu pre dramatickú gradáciu ako takú. Najmä keď išlo o porotcu práve literárnej ceny.
Zamrznuté rozpaky sály pred kulmináciou večera však našťastie rozptýlilo udelenie ceny čitateľov denníka SME, ktorú získala spisovateľka Jaroslava Blažková za knihu Happyendy. Bývalá redaktorka Smeny a autorka mestského románu 60. rokov Nylonový mesiac v ďakovnej reči podotkla, že „voľakedy starí chceli nutkavo podporovať mladých. No dnes je to už akosi naopak.“
Autor: čort