Vyriešila odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd od obce Štrba až po Veľkú Lomnicu vrátane Vysokých Tatier. Pôvodná mestská čistiareň čistila len vody z časti Popradu.
Odpadové vody zo sídliska Juh v Poprade sa priamo vypúšťali do rieky Poprad. Podobne to bolo aj v ďalších obciach. Pred spustením novej čistiarne odpadových vôd bola rieka Poprad v piatom stupni kvality a „dnes by sme z toho mali mať vodárenský tok, čo je tok najvyššej kvality“, uviedol generálny riaditeľ Podtatranskej vodárenskej spoločnosti Vladimír Pastorek.
„V roku 1993 sa pre nedostatok finančných prostriedkov práce na projekte prerušili, hoci bolo hotových už 85 percent stavebnej časti diela,“ povedal Pastorek. Na pár rokov tak zamrzlo dovtedy preinvestovaných 420 miliónov korún.
S dokončením stavby sa nakoniec začalo v roku 2004.
„Iba vlastnými zdrojmi by sa stavba realizovať nedala. Preto sme požiadali o peniaze z fondov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu,“ vysvetlil riaditeľ. Celková kapacita novej čistiarne odpadových vôd je 143-tisíc obyvateľov.
„V čistiarni sa nachádzajú najmodernejšie technológie. Doteraz piaty stupeň kvality vody v rieke Poprad by sa mal zmeniť na ten najvyšší,“ spresnil Pastorek. Podľa neho smutní budú zo začiatku asi rybári, ktorým skvalitnením vody časť ich potenciálneho úlovku príde o zdroje potravy.
Celkové náklady projektu dokončenia popradskej čistiarne predstavujú 19,5 milióna eur. „Z týchto peňazí sme nakoniec na stavbu vyčerpali 17,389 milióna eur. Zvyšné ušetrené prostriedky chceme využiť na napojenie čistiarne na ďalšie obce Mengusovce a Štôla. V strednom horizonte počítame aj so Starou Lesnou a s Tatranskou Lomnicou,“ spresnil riaditeľ Pastorek. Čistiareň umožnila v regióne pripojiť 33 700 obyvateľov na verejnú kanalizáciu.
Autor: TOMÁŠ TIŠTAN