l zmysel pre humor: „Myslíte, že som švihnutý? Že ma opustil cit počas kampane?“ Jeho posledné dva roky v úrade ukážu, ako sa vcítil do rozhodnutia amerických voličov.
Prvá reakcia bola okamžitá: výmena ministra obrany Donalda Rumsfelda, ktorý zosobňuje v očiach verejnosti americký neúspech v Iraku. Prezident tiež vyzval na spoluprácu s demokratmi. Do akej miery však pôjde o zmenu kurzu v politike Bieleho domu, ukážu až najbližšie týždne.
Rumsfeld bol jedným z posledných neokonzervatívcov v prezidentovom tíme. Týmto výrazom sa označuje ideologický prúd presadzujúci svoje ciele silovou či konfrontačnou zahraničnou politikou. Viceprezident Dick Cheney teraz zostane v západnom krídle trochu osamotený. Podľa zdrojov NBC News práve Cheney do poslednej chvíle Busha presviedčal, aby Rumsfeld zostal.
Je to náznak prvých trhlín v doteraz nerozlučnom tandeme? Možno. Nové tváre v západnom krídle však tiež pochádzajú z tímu prezidentovho otca Busha staršieho, tak ako neokonzervatívci. Ich prístup však môže byť úplne iný ako u ich predchodcov. Napríklad James Baker. Teraz stojí na čele komisie, ktorá má vypracovať plán pre Irak. Bývalý šéf diplomacie kritizuje Biely dom za „zotrvávanie v súčasnom kurze”. Jeho štúdia pravdepodobne odporučí postupné stiahnutie amerických vojsk.
Nový minister obrany Robert Gates bol riaditeľom CIA, keď prezidentoval Bush starší a má povesť kompromisného človeka. Je chránencom národnobezpečnostného poradcu Busha staršieho Brenta Scowcrofta, ktorý bol jedným z prvých republikánskych kritikov vojny v Iraku ešte pred jej začiatkom. Republikánske zemetrasenie pokračuje aj dobrovoľným stiahnutím sa doterajšieho šéfa republikánov v snemovni Dennisa Hasterta z tejto funkcie.
George Bush naznačuje demokratom ústretovosť, otázne je, či taký bude aj v skutočnosti. Počas tlačovej besedy neprezradil, či zmena ministra obrany znamená aj zmenu irackej politiky. Demokrati v tom majú jasno. „Kurz v Iraku sa nezmení iba výmenou ľudí,” vyhlásil budúci vodca demokratickej senátnej väčšiny Harry Reid. Niektorí analytici varujú pred prehnanými očakávaniami s tým, že Bush určite nenariadi stiahnutie amerických vojsk z Iraku.
Demokrati sa chystajú aj na tvrdú opozíciu voči Bielemu domu. Pred voľbami v roku 2008 sa mnohí kandidáti musia jasne vyhraniť.
Čo sa bude diať, naznačil zrejme budúci šéf senátneho výboru pre zahraničné vzťahy Joe Biden v rozhovore s MSNBC. Hneď v januári, keď začne zasadať nový Kongres, plánuje zvolať vypočúvania podobné tým, ktoré v roku 1971 inicioval senátor J. William Fulbright o vietnamskej vojne.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan