„Festival je koncipovaný ako prehliadka jestvujúcich slovenských telies a komorných súborov. V ich podaní zaznejú diela, ktoré spoluvytvárali tradície renesancie, baroka, klasicizmu, romantizmu i novej hudby na našom území,“ uvádza v sprievodnom texte dramaturg celej akcie Vladimír Godár.
Hoci je sám veľmi aktívnym a výborným skladateľom, jeho vlastné skladby na festivale počuť nebudete. Svoje vyštudované remeslo použil len na rekonštrukciu partitúr Jána Levoslava Bellu.
Práve tomuto „praotcovi“ modernej slovenskej hudby je venovaný otvárací koncert, ktorý sa koná dnes o 19.00 h v koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu – Symfonický orchester a Zbor konzervatória v Bratislave spolu so speváckym zborom Technik predstavia prierez celou Bellovou tvorbou.
Mladí interpreti i skladatelia dostali spolu s ďalšími generáciami našich klasických hudobníkov výrazný priestor. Prehliadka tak pokračuje v tradícii bienále Nová slovenská hudba.
Na rozdiel od Novej slovenskej hudby má však Epoché širší záber: „Chceme sprítomniť vrcholné hodnoty hudobnej kultúry, ktoré sú spojené s historickým slovenským priestorom a ktoré ťažiskovou prispeli k formovaniu fenoménu stredoeurópskej kultúry,“ píše ďalej Godár.
Súčasťou programu bude teda napríklad hudba Bélu Bartóka, ktorý v Bratislave istý čas študoval, alebo aj autorov, ktorých diela sa hrávali na našom území na sklonku 17. storočia.
V programe sú prítomné aj diela troch osobností, ktorých okrúhle výročia pripadli na tento rok – Johanna Caspara Mertza, Alexandra Moyzesa a Ľudovíta Rajtera.
„Prehliadka chce pripomenúť hodnoty, ktoré tu boli a sú, ktoré však náš akútny stav vytesnil do podvedomia. Ak odsudzujeme cudzie partitúry na archívny život, neubližujeme len im, ale predovšetkým nám samým,“ vysvetľuje ďalej dramaturg festivalu. „Pozdržme sa úsudku a vystavme sa pôsobeniu hudby, ktorá formovala naše umelecké vedomie. Spomeňme si, na čo sme z rôznych príčin zabudli. Netreba hodnotiť, vráťme si pamäť – ak sme živí, tak ju potrebujeme.“
Práve snaha nehodnotiť stojí aj za názvom prehliadky. Slovo Epoché, ktoré sa zrodilo v antickom Grécku, sa dá totiž vysvetliť ako „pozdržanie sa úsudku“.
A to je popri poskytnutiu priestoru pre všetky súčasné generácie hudobníkov a dôrazu na minulé epochy tretia sympatická črta tohto festivalu.
FOTO – HC