London zostal aj po väzení presvedčeným komunistom

Artur London bol jedným z trojice, čo nedostali v procese s „protištátnym sprisahaneckým centrom Rudolfa Slánskeho“ v novembri 1952 trest smrti, ale doživotie. Bývalý námestník ministra zahraničia sa (údajne vďaka manželke, francúzskej občianke) z väzenia

FOTO – ARCHÍVFOTO – ARCHÍV

Artur London bol jedným z trojice, čo nedostali v procese s „protištátnym sprisahaneckým centrom Rudolfa Slánskeho“ v novembri 1952 trest smrti, ale doživotie. Bývalý námestník ministra zahraničia sa (údajne vďaka manželke, francúzskej občianke) z väzenia dostal po štyroch rokoch. Proces opísal v svetoznámej knihe Priznanie. London zomrel 7. novembra 1986, pred 20 rokmi.

Začiatkom 50. rokov Československo ovládla vlna štátneho teroru, ktorá mala pomocou zastrašovania obyvateľstva urýchliť zavedenie sovietskeho modelu a krajinu zbaviť „nepriateľov“. Mimoriadnu úlohu zohrali procesy režírované sovietskymi poradcami. Proces so Slánskym sa odlišoval od ostatných tým, že v ňom figurovalo 14 vysokých funkcionárov komunistickej strany a štátnej správy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

London sa narodil v Ostrave v židovskej rodine 1. februára 1915. Do komunistickej strany vstúpil ako 14-ročný. V polovici 30. rokov odišiel do Moskvy na liečenie tuberkulózy, súčasne pracoval pre Komunistickú internacionálu. Vtedy sa zoznámil s budúcou manželkou Lise. V rokoch 1937 - 1939 bojoval ako inter­brigadista v Španielsku.

Od roku 1939 žil vo Francúzsku, kde sa zapojil do hnutia odporu. Prežil väznenie v koncentračnom tábore Mauthausen. Jeho manželka medzitým prešla peklom Ravensbrücku a po vojne sa rozhodli žiť vo Francúzsku. U Londona sa obnovila tuberkulóza a na liečenie odišiel do Švajčiarska. Po rôznych peripetiách sa Londonovci v roku 1948 usadili v Prahe.

Začiatkom nasledujúceho roku ho vymenovali za námestníka ministra zahraničných vecí Vladimíra Clementisa. Z archívov vyplynulo, že už v júni si naňho bezpečnosť založila spis. Vo februári 1951 Londona zatkli. Najmladší syn práve oslavoval prvé narodeniny a manželka o ňom nič nevedela 27 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

London mal byť ako Žid pôvodne hlavnou postavou procesu s interbrigadistami. Jeho úloha sa však menila, až skončil ako člen „protištátneho sprisahaneckého centra“. Proces sa začal podľa pripraveného scenára v novembri 1952. O sedem dní neskôr boli bývalí vysokí funkcionári obvinení z velezrady, špionáže a sabotáže. Jedenásť z nich vrátane Slánskeho a Clementisa čakalo popravisko. Mnoho odsúdencov malo židovský pôvod.

Utrpenie z väznice London opísal v knihe Priznanie (1968). Rovnako známy je aj rovnomenný film, ktorý nakrútil na základe Londonovho svedectva režisér Costa Gavras s Yvesom Montandom v hlavnej úlohe. „Nadávky, rany, hlad a smäd sú detskou hrou proti organizovanému nedostatku spánku, pekelnému mučidlu, ktoré človeku odníma akúkoľvek možnosť myslenia, robí z neho zviera ovládané pudom sebazáchovy,“ opísal metódy vyšetrovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Cesty k priznaniu boli typické pre väčšinu odsúdených. Najprv verili, že dokážu nevinu, potom sa zlomili a zmierili sa s úlohou, ktorú im prisúdili. Priznávali sa k titoizmu, trockizmu, sionizmu, špionáži a nepriateľstvu k strane.

O vine Londona bola chvíľu presvedčená i jeho manželka: „Gérard nikdy neklamal. Keď som počula, že sa priznal ku špionáži, nemohla som tomu neveriť. Švagor Lise Raymond Guyot bol členom politbyra francúzskych komunistov a vďaka nemu sa jej podarilo v roku 1954 s deťmi odcestovať. Údajne aj vďaka manželke sa London v roku 1956 dostal z väzenia a v tichosti ho rehabilitovali. Manželia sa potom usadili vo Francúzsku.

London zostal do smrti kritikom stalinských metód, ale aj presvedčeným komunistom. „Ani v zlých­ časoch som sa nemohol postaviť proti strane, ale strana, to pre mňa nebol Gottwald alebo Stalin, ale milióny komunistov a nekomunistov, ktorí bojovali za ideál socializmu, za lepšiu spoločnosť,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Pred rokmi vyvolal rozruch český historik Karel Bartošek, ktorý v knihe Priznanie archívov napísal, že London bol dlhé roky aktívnym spolupracovníkom sovietskych tajných služieb.

Autor: DAVID PREISLER, čtk Zajtra - Route 66

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 639
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 397
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 727
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 236
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 397
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 923
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu