okratického rána.
Prezident Bush nie je zvyknutý prehrávať. Hoci jeho zahraničná politika dnes vyzerá ako veľká prehra. Američania mu to oznámili. Rove tentoraz už zázrak nespravil a nezabránil, aby sa voľby nestali referendom o Iraku.
Kongresom sa prehnalo cunami opozičných demokratov, ktoré ukončilo éru vlády jednej strany vo Washingtone. Nadvláda republikánov trvala v Kongrese od roku 1995 a v Bielom dome od roku 2001.
Bush sa až doteraz v Kongrese nestretol s odporom, menšinoví demokrati sa zmohli iba na občasné výkriky. To všetko sa mení. Pre Busha je odteraz všetko iné v domácej aj zahraničnej politike. Stáva sa prezidentom, ktorý prehral voľby o Kongres a ponesie za to následky.
Odteraz musí každú svoju iniciatívu prediskutovať s Kongresom, ktorý má iný názor na otázky ako Irak i ekonomika. Budú hľadať kompromisy. Prezident na to nie je zvyknutý.
Bush teraz hovorí o spolupráci, rovnako demokrati. Otázne je, či to bude možné. Viceprezident Dick Cheney krátko pred voľbami vyhlásil, že v Iraku sa nič meniť nebude. „To nič neznamená, že vojna je nepopulárna, my pôjdeme plnou parou vpred. Robíme to, čo si myslíme, že je správne.“
Demokrati však dostali jasný mandát upraviť kurz irackej politiky - môžu napríklad krátiť financie a oslabený prezident s tým nič neurobí. Demokrati vyzvali na dialóg, aby sa našlo riešenie, ako sa dostať z nepopulárnej vojny. Bude sa prezident brániť kompromisu? „Celá Amerika dospela k záveru, ktorý vieme už dávno, že musíme zmeniť smer v Iraku,“ vyhlásil vodca senátnych demokratov Harry Reid. Demokrati získavajú aj nové vyšetrovacie právomoci, môžu predvolávať predstaviteľov vlády pred komisie.
Kongresové voľby oslabili prezidenta aj v zahraničnej politike. Jeho slovo už nebude mať takú váhu ako pred utorňajšou nocou, obzvlášť v otázkach Iraku, vojne proti medzinárodnému terorizmu, Guantánama. Aj keď nekandidoval, stratil mandát amerických voličov. Vodcovia typu Vladimira Putina takýto signál neprehliadnu.
Víťazstvo demokratov môže pomôcť pri presadzovaní imigračnej reformy, ktorej súčasťou má byť program hosťujúcich pracovníkov.
Pre strednú Európu a najmä pre Poľsko nie je príliš pozitívne, že sa strácajú aj vplyvné hlasy volajúce po zavedení bezvízového styku pre Varšavu. O kreslo v Kongrese totiž prišiel republikánsky senátor Rick Santorum aj kongresmanka Nancy Johnsonová.
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan