úpiť.
Premiérov poradca Leszek Jesien sa stretol s americkým diplomatom Kennethom Hillasom 25. októbra.
Podľa správy Jesiena pre premiéra Jarosława Kaczynského mal americký zástupca námietky voči Giertychovi a Danielovi Pawłowcovi, vicepremiérovmu straníckemu kolegovi z radikálne pravicovej Ligy poľských rodín.
Znepokojenie Washingtonu vzbudil návrh Giertycha, aby sa v Sejme konala debata o vojenskom konflikte v Iraku. „Chceme vedieť, koľko nevinných obetí zahynulo v Iraku za posledné tri roky,“ zdôvodňoval Giertych.
„Keby takéto slova povedal podpredseda vlády napríklad v Nemecku, Francúzsku alebo v Dánsku, tak by bol odvolaný,“ cituje Jesien amerického diplomata. Hillas tiež povedal, že pre americkú stranu bude „veľmi ťažké spolupracovať“ s ďalším spolupracovníkom premiéra, Danielom Pawlowcom, ktorý je členom Všepoľskej mládeže. Hillas označil názory tejto organizácie za blízke nacistickým a antisemitským.
Správu ministra Jesienia zverejnili v utorok poľské denníky. Americký postoj kritizoval nielen premiér a Liga poľských rodín, ale aj komentátori denníkov ináč kritických k súčasnej vláde.
„Nie je možné a ani nebude, aby ktokoľvek zo zahraničia zasahoval do činnosti poľskej vlády. Budeme to vždy považovať za zásah do našich vnútorných záležitostí a odmietať,“ reagoval premiér Kaczynski.
Premiér za nešťastnú udalosť označil aj zverejnenie poznámok jeho poradcu, ktoré boli určené len štyrom ľuďom v štáte. Aj únik informácií je podľa neho potrebné objasniť. Kenneth Hillas je považovaný za skúseného diplomata, ktorý má na starosti aj citlivé rokovania s Poliakmi o americkej protiraketovej základni.
Americký pokus vyhodiť vicepremiéra z vlády za výzvu k debate o poľskej účasti na operáciách v Iraku a Afghanistane označila Gazeta Wyborcza za škandál. „Diplomat cudzieho štátu, akokoľvek spriateleného, nesmie určovať medze verejnej debaty v Poľsku.“