Koalícia nevníma udalosť dramaticky, pretože nestratila poslanca a naďalej má v parlamente pod kontrolou 85 poslaneckých kresiel.
Kotianovi sa stali osudnými kandidačné listiny, ktoré SNS predkladala do komunálnych volieb. Pre rozpory SNS nemá zaregistrovaných kandidátov na poslancov a primátora v Novákoch.
Podľa šéfa klubu poslancov Rafaela Rafaja Kotian využil situáciu, keď mal poverenie na podanie kandidátky pre jednu problémovú dedinu, a to využil aj v ďalších prípadoch, s čím však nesúhlasil šéf strany Ján Slota. Vzápätí prišiel návrh na Kotianovo odvolanie z funkcie krajského predsedu SNS v Trenčíne. Kotian hlasovanie "predbehol" a z funkcie abdikoval.
Šéf HZDS Vladimír Mečiar povedal, že nejde o záležitosť, ktorú by vyprovokovalo HZDS.
"Je to výsledok procesu vnútri SNS. Je to prvýkrát, čo k nám prichádzajú a neodchádzajú," povedal pre STV. Podľa jeho slov mu dal Kotian písomné zdôvodnenie, prečo odchádza zo SNS a požiadal ho, aby ho nezverejňoval. SNS vraj neočakáva, že by ju opustili ďalší poslanci. "To môžem garantovať na sto percent," povedal šéf klubu Rafaj.
Prvá podpredsedníčka strany Anna Belousovová povedala, že Kotian nemal na odchod žiadne relevantné dôvody, keďže sa funkcie krajského straníckeho šéfa vzdal sám na predsedníctve SNS. Za prestupom podľa Belousovovej nemohli byť ani programové dôvody, keďže neprestúpil k opozícii. "Mňa to prekvapilo a budem to hodnotiť ako každý súdny človek - je to zrada."
Na otázku, či nemal Kotian konflikty s vedením strany, povedala, že na sneme za toto vedenie hlasoval. Nemyslí si, že by za odchodom mohlo byť prehováranie
Kotiana z Mečiarovej strany, aj keď poznamenala, že vždy odsudzovala "chytanie parlamentných dušičiek". Podpredsedníčka SNS na adresu Kotiana povedala: "Boh s ním, nech si spytuje svedomie."
S Kotianom sa SME nepodarilo spojiť.
Vladimír Mečiar už cez víkend naznačil, že by do klubu HZDS mohli prísť ďalší poslanci. "Je nás pätnásť poslancov, koľko to bude trvať, že nás bude pätnásť, uvidíme", povedal v diskusii televízii JOJ. Bližšie však na túto tému hovoriť nechcel.
HZDS má teraz spolu šestnásť poslancov. Mečiar zároveň zažíva presne opačnú situáciu než v minulom volebnom období. V roku 2003 zhruba po necelých piatich mesiacoch od volieb odišli z opozičného HZDS spoločne s Vojtechom Tkáčom jedenásti poslanci.
Premiér Robert Fico podľa TASR povedal, že sa odchodom Kotiana situácia v koalícii nemení. Odmietol aj to, že by si HZDS mohlo po zmene pomerov v parlamente nárokovať iné rozdelenie postov, keďže rozdiel hlasov vo voľbách pre SNS a HZDS bol výrazný. Kotianov prestup vníma ako vnútornú záležitosť Mečiarovej strany.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že prestup poslanca Kotiana zo SNS do HZDS bude znamenať zásah do vzťahov medzi oboma stranami. "Vieme, že vzťahy medzi týmito dvoma stranami sú zlé a budú ešte horšie. Je to istý signál, že HZDS je pripravené prijímať poslancov najmä z vládnych strán, lebo ťažko predpokladať, že by ho posilnili aj poslanci opozície," povedal politológ. Podľa neho má HZDS slabšie postavenie v koalícii a Mečiar si môže postupným zväčšovaním poslaneckého klubu nárokovať na prípadné nové prerozdelenie mocenských funkcií.
Pre Kotiana by bolo nevýhodné, keby zostal v pozícii nezávislého poslanca. Koalícia by mala aj tak pohodlnú väčšinu, a on by sa ocitol na okraji záujmu. Mesežníkov si myslí, že Kotian patrí "do kategórie politikov, ktorí svoje postavenie využívajú aj na to, aby boli úspešné aj iné formy aktivít". Vnútri vládnej koalície sa dajú takéto záujmy podľa politológa nasýtiť oveľa lepšie ako v postavení nezávislého poslanca.
Autor: IGOR STUPŇANMIROSLAV KERN