Dve newyorské celebrity: Lance Armstrong a Hicham El Guerrouj. FOTO - AP
Do cieľa skôr dopochodoval než dobehol. Za ním ho slávny marocký bežec Hicham El Guerrouj, jeho anjel strážny v posledných míľach, chvíľu radšej pridržal. Na tlačovú besedu sa došuchtal. S otejpovaným pravým predkolením.
Lance Armstrong si sedem rokov po sebe v závere Tour de France zvykol už na trati pripíjať šampanským.
Maratóncom ho neodporúčajú ani za cieľovou čiarou.
"Bolo to nepochybne fyzicky najtvrdšie, čo som kedy zažil od triatlonu po cyklistiku," cituje webová stránka New York Daily News prvé slová cyklistickej legendy po nedeľňajšom maratónskom dobrodružstve v americkej metropole.
38 367 bežcov a jeden tím
Na štarte všetci vyzerali žltý dres z Tour. Lance sa však objavil v zelenom tričku s emblémom sponzora a so štylizovanými číslami 10/02 znamenajúcimi mesiac a deň diagnostikovania rakoviny v jeho tele pred desiatimi rokmi. Žlté prenechal newyorskému víťazovi spred jedenástich rokov Mexičanovi Germanovi Silvovi, ktorý starostlivo strážil, aby ani na chvíľu nevypadol z tempa. Pred každou občerstvovačkou pobehol a priniesol mu nachystaný nápoj.
Armstrong mal v nedeľu vôkol seba viac nosičov vody, ako keď krútil pedálmi. Pole tridsiateho siedmeho newyorského maratónu pozostávalo z 38 367 bežcov a jedného tímu. Neoficiálne mu vraveli Nike Channel. Mal aj svoj TV-Channel: Lance.cam. Každý, kto zaplatil päť dolárov, mohol vďaka piatim kamerám na internete tri hodiny sledovať každučký Lanceov krok.
Jedni ho snímali, ďalší mu poskytovali full servis. Boli to tempári, poradcovia, a tak trochu aj bodyguardi.
"Oficiálne pravidlá zakazujú pomoc súkromných zajacov, nieto pomoc takých, ktorí priskakujú a odskakujú počas trate," priznáva New York Daily News. "Ale Armstrong je celebrita a pomáha predávať tento maratón."
Šampiónka pracovala lakťami
"Porazil som Armstronga," vytešoval sa 35-ročný Edie Perkins, ktorý dobehol do cieľa krátko pred ním ako osemstodvadsiatyprvý. Kristi Colseyová dorazila až za ním, ale aj tak podľa The Journal News híkala nadšením: "Bežala som s ním pol trate."
Armstrong, napriek podozreniam z dopingu, je osobnosť takého formátu, akých ani v krajine s najväčším počtom celebrít na štvorcový kilometer nie je veľa.
"Nikdy som na trati nepracovala tak lakťami ako dnes," priznala sa americkým novinárom prominentná členka prominentného tímu Joan Benoit-Samuelsonová, ktorá v Los Angeles 1984 vyhrala prvý ženský maratón v histórii olympiád. V nedeľu Armstrongovi prostredných desať míľ prebíjala cestu a popritom mu radila.
Lance dlho bežal s vypnutou hruďou. Sprvu mávaním odpovedal na pozdravy divákov na chodníkoch, potom sa však sústredil na beh.
"Cítim sa tak dobre," dvakrát zopakoval, aby to Benoitová začula a pridala.
"Nie ste ešte ani na sedemnástej míli," taktne mu pripomenula ostrieľaná Joan.
Podľa okrídlenej pravdy sa maratón začína na 37. kilometri.
"Keď mi tri míle pred cieľom zvestovali, že bežím na 3 hodiny a päť minút, bolo mi to jedno," priznal Armstrong. "Čestne, na konci som bol taký unavený, že mi to bolo jedno."
Najrýchlejší z celebrít
"Myslel som si, že maratón je ľahší," povzdychol si Armstrong.
Napriek tomu ho dobehol pod tri hodiny (2:59:36), a to si zaslúži obdiv. Aj s ohľadom na telesné parametre.
"Pravdepodobne nebolo najmúdrejšie prísť sem so 180 poundami živej váhy," poznamenávajú New York Daily News. Armstrongova hmotnosť na vrchole cyklistickej kariéry sa pohybovala medzi 158 a 165 poundami, čiže 72 a 75 kilogramami. Lance má však "kardiovaskulárny systém svetovej triedy" a obdivuhodnú pľúcnu kapacitu. Navyše obrovskú vôľu.
Všetky celebrity mu mohli len závidieť. V nedeľu ich prebehlo cieľom v Central Parku niekoľko: štvrťhodinu po Armstrongovi zakončil svoj maratónsky debut prvý americký horolezec, ktorý stál na všetkých osemtisícovkách Ed Viesturs (3:15:25), neskôr kanadský herec Tom Cavanagh (3:29:31), dvojnásobná olympijská a päťnásobná svetová šampiónka v športovej gymnastike Shannon Lee Phillipsová-Millerová (4:17:46) a po nej ešte supermodelka a herečka Kim Alexisová (4:39:48).
Ale aj keby dobehli pred ním, bol by témou dňa on. Lebo tak znel scenár: tento rok sa newyorský maratón predával cez Armstronga.