V stávke je Kongres a politická budúcnosť Georgea Busha. Tisícky dobrovoľníkov presviedčali nerozhodnutých voličov v historicky najdrahšej kongresovej kampani za 2,6 miliardy dolárov. Ide o ovládnutie Snemovne reprezentantov a Senátu. Zatiaľ patria obe komory republikánom.
Demokrati dúfajú, že získajú Snemovňu reprezentantov a robia si zálusk aj na Senát. Ak získajú len Snemovňu, je pravdepodobné, že sa obe komory budú komplikovane dohadovať a Bush bude musieť občas používať prezidentské veto. Ak by ovládli demokrati obe komory, mohli by presadzovať v prípade kvalifikovanej väčšiny zákony aj proti jeho vôli, zriadili by vyšetrovacie parlamentné výbory a Bush by musel ubrať z konfrontačnej zahraničnej politiky.
Republikáni však vo finiši opäť ukazovali prepracovanosť svojej kampane a znižovali náskok opozície. Podľa Pew na štyri percentá a podľa Washington Post-ABC News na šesť percent. Ešte v sobotu pritom Newsweek hlásil 16-percentný náskok demokratov. Mnoho republikánov sa v poslednej chvíli rozhodlo pristúpiť k urnám. Analytici sa zhodujú, že všetko bude závisieť od účasti, ktorá je vo voľbách, keď sa súčasne nevolí aj prezident, tradične nízka, okolo 40 percent.
Kampaň je do poslednej chvíle v päťdesiatich volebných obvodoch, čo je oveľa viac, než sa pôvodne predpokladalo. Takmer vo všetkých sú ohrozené pozície republikánov. Vládna strana zvolila taktiku modernej kampane, keď útočí na jednotlivé cieľové skupiny - menšiny či seniorov a využíva telefonickú reklamu. Demokrati vsádzajú na tému Irak.
Prezident sa pri nej nemôže spoľahnúť ani na podporu medzi najbližšími. Aj strojcovia Bushovej zahraničnej politiky, neokonzervatívci sa postavili prezidentovi chrbtom. Kedysi to pritom boli najväčší obhajcovia invázie do Iraku. „Stupeň brutality, ktorého sme svedkami, je naozaj hrozný. A musím priznať, podcenili sme to. Keby som to vedel, myslím, že by som nebol za to, aby sme išli do Iraku,“ povedal Vanity Fair Richard Perle označovaný za „jastraba“ a dodal, že na vine je nefunkčná administratíva Georgea Busha.
David Frum, autor Bushovho prejavu z roku 2002 o „osi zla“ dnes tvrdí, že porážka je neodvrátiteľná. A na vine je vraj Bush. Ďalší konzervatívec z Pentagonu Kenneth Adelman dnes hovorí: „Najprv som si myslel, že ide o najkompetentnejší národnobezpečnostný tím od čias Trumana. No ukazuje sa, že ide o najmenej kompetentný tím od II. svetovej vojny.“ Vplyvný armádny denník Army Times zasa vyzval na odvolanie ministra obrany Donalda Rumsfelda.
Pre Busha sú to všetko zlé správy. Voliči ho doteraz vždy zachránili vďaka schopnosti republikánov pritiahnuť voličov na poslednú chvíľu k urnám. Podobný zázrak budú republikáni potrebovať aj dnes.
V Arizone chcú mať z volieb aj lotériu
Voliči v štáte Arizona budú rozhodovať nielen o zástupcoch v Kongrese, ale aj o osude milióna dolárov. Hlasovať budú aj o opatrení, na ktorého základe by jeden šťastlivec mal za odovzdaný hlas získať milión. Iniciatíva sa začala u Marka Osterloha, právnika z Tusconu, ktorý tak chcel pomôcť zvýšiť volebnú účasť. Tí, čo odovzdajú hlas, dostanú možnosť vyhrať jackpot v štátnych primárkach a ďalší vo všeobecných voľbách. Prostriedky na výhru by išli z toho, čo zostane nevyplatené v arizonskej štátnej lotérii.
(čtk)
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan