Nevedno, kto zaplatí veľkého brata

BRATISLAVA - V marci budúceho roku by u nás mala začať platiť novela zákona o elektronických komunikáciách, ktorá prinúti poskytovateľov internetu a telefonických služieb uchovávať údaje o komunikácii všetkých svo­jich klientov. Informovalo o tom minister

Európska komisia pri obhajobe smernice o uchovávaní údajov elektronickej komunikácie argumentovala, že monitoring mailov a telefonických hovorov Európanov pomôže v boji proti terorizmu a kriminalite. Častá výmena sim kariet, falšovanie e-mailových adriesEurópska komisia pri obhajobe smernice o uchovávaní údajov elektronickej komunikácie argumentovala, že monitoring mailov a telefonických hovorov Európanov pomôže v boji proti terorizmu a kriminalite. Častá výmena sim kariet, falšovanie e-mailových adries (Zdroj: SITA)

stvo dopravy, ktoré chce zákon do konca roka predložiť na rokovanie vlády.

Kto to zaplatí?

Napríklad čas a adresy mailovej komunikácie budú musieť firmy zadržiavať pol roka, čas, trvanie a volané čísla pri telefonovaní až dva roky. Presný rozsah archivovaných údajov ministerstvo dopravy nepozná. Táto skutočnosť však ovplyvní aj výšku nákladov na zavedenie potrebných technológií.

Model financovania je necelý polrok pred avizovanou účinnosťou novely nejasný. Operátori sa obávajú, že budú musieť všetky náklady alebo ich časť platiť z vlastných peňazí. Požadujú, aby ich v plnej výške znášal štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Výkon navrhovaných povinností je vo verejnom záujme, preto by náklady nemal znášať podnik. Novela sa však tomuto aspektu nevenuje,“ povedal riaditeľ pre komunikáciu Slovak telekomu Ján Kondáš. Telekomunikačný líder sa podľa neho dlhodobo pripravuje na zavedenie uchovávania dát a náklady na prípravu odhaduje na 50 miliónov korún. Podľa šéfa komunikácie T-mobilu Juraja Drobu sa investície budú pohybovať v desiatkach miliónov korún.

O rovnakej sume hovorí aj hovorca Orangeu Peter Tóth. Káblový operátor UPC, ktorý poskytuje aj vysokorýchlostný internet uviedol, že jeho investície by sa mohli pohybovať v miliónoch korún. Operátori však výšku nákladov na uchovávanie dát len odhadujú. „Ešte nepoznáme presné charakteristiky systému,“ povedal hovorca UPC Jaroslav Kolár.

SkryťVypnúť reklamu

Tlak na štátny rozpočet

Ministerstvo dopravy chce o nákladoch rokovať s firmami. „Otázka možnosti poskytnutia náhrady určitých nákladov spojených s uchovávaním údajov je v štádiu rokovaní so všetkými zúčastnenými subjektmi,“ uviedol rezort.

Snahy uzákoniť povinné monitorovanie elektronickej komunikácie vychádza z kontroverznej smernice Európskej únie, ktorú oponenti nazývajú „veľký brat“. Okrem pochybností, či uchovávanie dôverných informácií na účely vyšetrovania trestných činov nie je v rozpore s právom na súkromie, sa spory vedú aj o to, kto má technológie financovať. Výšku nákladov na monitoring nepozná ani samotná Európska komisia, ktorá koncom januára odmietla výzvu europoslankyne Charlotte Cederschioldovej na vypracovanie dopadovej štúdie.

SkryťVypnúť reklamu

Kontroverzná smernica

Proti „veľkému bratovi“ je viacero neziskových organizácií, združenie európskych telekomunikačných operátorov, ale aj členovia Európskeho parlamentu na čele s Alexandrom Alvarom z Výboru pre justíciu a občianske slobody. To, že uchovávané údaje bude možné zneužiť napríklad na obchodné účely pripúšťa aj prezident IT asociácie Slovenska Juraj Sabaka.

Polemiky o oprávnenosti smernice o uchovávaní dát pokračujú na pôde Európskeho parlamentu doteraz. Procedúru vzniku smernice napadlo Írsko a pridalo sa k nej aj Slovensko. „Intervencia Slovenska na strane Írska v konaní o zrušení smernice na Súdnom dvore však neov­plyvní ani dátum prijatia novely, ani jej znenie,“ povedal hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 10 303
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 428
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 898
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 474
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 646
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 538
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 342
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 209
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu