O búraní rozhodol stavebný úrad mesta, ktorý posudzoval záležitosť už druhý raz. Krajský stavebný úrad búracie práce v marci zastavil, lebo mesto podľa neho vydaním búracieho povolenia porušilo zákon. Rozhodlo bez toho, aby počkalo na stanoviská niekoľkých dotknutých orgánov vrátane pamiatkarov. Z viac ako 20 objektov mlynov už väčšina nestála, o búraní zvyšných rozhodoval stavebný úrad odznova.
Pamiatkari s búraním niekoľkých objektov nesúhlasili, zachrániť chceli chrumkáreň a silo.
Investor, ktorý vystupuje pod spoločnosťou Mlyny, teraz súhlasil, že zachová chrumkáreň tak, že ju zakomponuje do objektu. Na silo dal vypracovať posudok, vraj je staticky narušené.
„Dali sme si urobiť aj my vlastný statický posudok, ktorý to potvrdil. Statik v ňom skonštatoval, že poškodenie a porucha statiky súvisela aj s dovtedajšími búracími prácami,“ povedala Mária Jančovičová, poverená vedením oddelenia stavebného poriadku mesta.
Mesto vydalo nariadenie na odstránenie sila do dvoch mesiacov, čo pamiatkari akceptovali.
„Silo podľa posudku môže ohroziť životy a zdravie osôb,“ odôvodnila riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre Anna Váleková. „Investor však naznačí na stavbe siluetu sila ako symbolu mlynov. Bude to výpoveď o tom, že tu stálo a s mlynmi bolo súčasťou histórie Nitry.“
Silo v Nitre je podľa pamiatkarov ukážkou kvalitnej priemyselnej architektúry, má 15-centimetrové železobetónové stieny a priemer veží je 4,20 metra.
Namiesto obilia bude v sile kajuta
Namiesto obilia budú v levickom sile kajuty
Asi 70-ročné silo ako súčasť dva razy staršieho Schoellerovho mlyna rekonštruuje v Leviciach jeho majiteľ Gejza Cziria. Na zdevastovaný mlyn sa pozeral z budovy oproti, v ktorej podnikal. Sídlili v ňom bezdomovci a okolo sa kopili smeti. Uvedomoval si, že je dedičstvom predchádzajúcich generácií a povýšilo Levice na významné centrum.
Rodine navrhol, aby ho kúpili. „Priatelia stavebníci ma od toho odrádzali. Som dlhoročný obchodník a mal som skúsenosť len zo stavby a prestavby niekoľkých domov,“ povedal Cziria.
V prvom rade vyhodil stroje, čím znížil zaťaženie celej budovy.
Do roka otvoril prvé priestory, ktoré prenajal na služby a zábavu. Dnes je mlyn takmer obnovený, okrem požiarnej veže a sila.
Osem veží sila chce premeniť na hotel pre 40 ľudí. V dvadsaťmetrovej výške plánuje terasu s kaviarňou. Zatiaľ veže predelil priečkami a dal do nich urobiť otvory na okná. Vnútri sú pospájané do budúcich izieb, ktoré pripomínajú kajuty lode. „Takáto stavba je konštrukčne náročná. Nie všetky nápady sa dajú zrealizovať. Schody či výťahovú šachtu sme pristavili, hoci sme ich chceli dať pôvodne do veží.“
Veža s vodnou nádržou, ktorá bola súčasťou požiarneho systému, má byť vyhliadková. „Ako jedna z prvých stavieb na Slovensku mala senzory na zachytenie dymu. Pri vznietení múky, ktorá je horľavá, sa z nej spustila voda.“
Silo už dnes priťahuje turistov, po hrade je druhou dominantou Levíc.
(bej)
Druhotné využitie sila je komplikované
Silá v zahraničí začleňujú do novostavieb, prerábajú na byty, kluby či kancelárie. U nás ich majitelia objektov zväčša asanujú. Nie je to tak v Leviciach, kde prerábajú silo na hotel, a v Nových Zámkoch, kde v ňom majú kancelárie.
Prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ján Majerský hovorí, že tieto úzke vysoké objekty nemajú dostatočné technické vybavenie ako elektroinštaláciu, vodu či kanalizáciu. „Zmeniť ich funkčné využitie napríklad na bývanie je zaujímavou výzvou pre architektov. „Silo patrí medzi funkcionalistické stavby. Hoci má hladké plochy, jednoduché členenie, ako prejav svojej doby má architektonickú a historickú hodnotu“, hovorí Peter Hudák z Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Obilné silo v Leviciach prerábajú na hotel.
FOTO SME – JANA BEŇOVÁ