v Spojených štátoch amerických horúcou témou. Rozhodnutie federálneho odvolacieho súdu dalo zamestnávateľom viac voľnosti v prepúšťaní zamestnancov, ktorým hmotnosť prekáža pri výkone práce.
V súdnom spore Zamestnaneckého výboru pre rovnaké príležitosti (EEOC) so spoločnosťou Watkins Motor Lines išlo o prípad šoféra Stephena Grindleho. Tento muž vážil 180 kilogramov a pri práci si v roku 1995 zranil koleno (praskla pod ním priečka rebríka). Potom, čo v práci chýbal 180 dní, vyšetril ho firemný lekár, ktorý konštatoval, že Grindleho výrazne obmedzuje jeho telesná hmotnosť a prepustili ho, pretože nebol kvôli nej schopný bezpečne vykonávať svoju prácu.
Grindle sa začal súdiť v roku 1998 s tým, že bol prepustený kvôli svojej váhe. V roku 2002 sa jeho prípadu ujal Zamestnanecký výbor pre rovnaké príležitosti, ktorý bol presvedčený o porušení antidiskriminačného zákona. V roku 2004 okresný súd diskrimináciu Grindleho neuznal, a tak sa Grindle odvolal. Rozhodnutie súdu nižšieho stupňa bolo potvrdené federálnym odvolacím súdom.
Manažéri ľudských zdrojov by ale nemali predpokladať, že obezita už nespadá pod ochranu antidiskriminačného zákona.
Zákon podľa súčasného výkladu chráni zamestnancov, ktorých obezita bola spôsobená fyzickými alebo psychickými podmienkami (napríklad cukrovkou). To však nebol prípad Stephena Grindleho.
Jeho zamestnávateľ síce
v súdnych sporoch zvíťazili, stálo ho to však desať rokov úmorného dokazovania. Keby sa
o svojho zamestnanca postarali podľa zákona, bolo by to omnoho rýchlejši a lacnejšie.
Odborníci teda radia firmám, že nie je vždy potrebné odmietať antidiskriminačný zákon.
Zdroj: Workindex.com
a infoservis.insite.cz