Vyplýva z nej, že na Slovensku je stále uprednosňovaný model založený na tradičnom rozdelení rolí: muž-živiteľ rodiny, žena-matka.
Podrobne sa zaoberá tým, ako vníma verejná mienka opätovný vstup matky na trh práce a úlohu otca pri podpore tohto jej kroku.
V prvých týždňoch po pôrode je matka viazaná na dieťa aj fyzicky, pretože ho dojčí. Niektoré ženy dojčia dieťa niekoľko týždňov, iné niekoľko mesiacov,
a ďalšie aj viac ako rok. Ale potom sa obdobie fyzického viazania dieťaťa s matkou končí. Môže sa vtedy už začať o dieťa starať niekto iný? V prieskume kládli respondenti aj v tomto období na prvé miesto matku (83 percent) a variant "matka alebo otec" (10 percent). V prvom období života dieťaťa (do jedného roka) obyvatelia Slovenska nedôverujú profesionálnej starostlivosti o dieťa.
Väčšina ľudí si myslí, že vývoj dieťaťa je nepriaznivo poznačený vtedy, ak s ním nebola matka doma prvé tri roky života. Myslí si to 65 percent žien a 61 percent mužov. S týmto výrokom sa stotožňovali ľudia viac s pribúdajúcim vekom.
Polovica verejnosti je ale tiež presvedčená, že žena musí pri čerpaní trojročnej rodičovskej dovolenky startiť na profesijných zručnostiach (49 percent). Variant "rozhodne je to tak" však zvolilo len 12 percent respondentov, medzi ktorými prekvapivo prevládali ženy voči mužom (67% : 33%). Medzi zástancami názoru, že trojročný výpadok je pre ženu príliš dlhý na to, aby sa mohla vrátiť do práce bez vážnejších problémov, boli častejšie vzdelanejší ľudia.
Prieskum skúmal aj názory na možnosť, že s dieťaťom zostane doma muž. Takmer dve tretiny respondentov (62 percent) súhlasili s tým, že "otec, ktorý zostane na rodičovskej dovolenke sa stretáva s nepochopením okolia". Citlivejšie tento moment vnímali muži - i keď sa už naučili podieľať na starostlivosti o deti, nie sú ešte pripravení prevziať na čas "úlohu matky". Podľa sociológov to potvrdzujú nepísané kultúrne vzorce, ktoré na Slovensku stále vládnu a vnímajú prehodenie rodových rolí ako zlyhanie matky, ale aj ako zlyhanie otca v jeho pôvodnej funkcii živiteľa.
Zdroj: IVO