FOTO
Muž "na materskej" alebo inak otec na rodičovskej dovolenke - na tento obraz sa slovenská spoločnosť ešte stále pozerás údivom a nedôverou. Vyplýva to z viacerých reprezentatívnych prieskumov.
V októbrovom prieskume agentúry MVK sa napríklad respondenti vyjadrili, že pri malom dieťati jednoducho musí byť matka - tvrdí to okolo 40 percent mužov aj žien vo všetkých vekových, vzdelanostných, aj príjmových skupinách. Približne dvadsať percent opýtaných si myslí, že takéto usporiadanie je výhodnejšie najmä z finančného hľadiska.
Doma s dieťaťom spravidla zostávajú len tí muži, ktorí zarábajú menej ako ich manželky, alebo nezamestnaní. "Aj u nás sa už objavilo niekoľko oteckov, čo sú doma s deťmi," potvrdzuje Martina Adamkovičová z občianskeho združenia Mymamy, ktoré pomáha matkám pri návrate na trh práce. Matky, ktoré chcú pracovať skôr, ako ich dieťa začne chodiť do škôlky, sa zatiaľ u nás stretávajú skôr s nesúhlasom - takéto ženy sú považované často za kariéristky, ktoré kvôli vlastnému uspokojeniu odložia dieťa bokom. "Ak matka pracuje pri malom dieťati, ľudia ho považujú za odstrčené," hovorí Martina Adamkovičová. "Ale sú predsa rôzne možnosti - napríklad práca z domu a matka môže pracovať napríklad vtedy, keď dieťa spí alebo sa mu chvíľu venuje niekto iný. A žene zostávajú jej zručnosti a ľahšie sa dokáže vrátiť na trh práce."
Otcovia "na materskej" sú však u nás zatiaľ skôr raritou - podľa štúdie Inštitútu pre verejné otázky (IVO) "Žena na trhu" iba 4 percentá zamestnancov - mužov v skúmaných organizáciách využili zákonnú možnosť ísť na rodičovskú dovolenku.
I keď v tejto deľbe medzi mužom a ženou zaostávame za civilizovanejším severom Európy, tradičné rozdelenie rolí sa už mení aj u nás. "Otec u nás zostáva tak ako predtým živiteľom rodiny, ale rastie jeho úloha v dennej starostlivosti," hovorí spoluautorka štúdie IVO sociologička Sylvia Šumšalová.
"Stereotypy už nie sú tak hlboko zakotvené a mnohí oteckovia sa dnes pripravujú na pôrod spolu so svojimi partnerkami a zapájajú sa aj do starostlivosti o novorodenca," hovorí Martina Adamkovičová.
(gal)
Zladenie rodičovských a pracovných povinností
1. Predčasné ukončenie rodičovskej dovolenky - táto alternatíva obmedzí riziká dlhodobej sociálnej izolácie a stratu z pracovných návykov, môže byť však problematická z pohľadu starostlivosti o dieťa.
2. Návrat rodiča do pracovného pomeru na čiastočný pracovný úväzok.
3. Výhodnou sa javí možnosť umiestniť dieťa v jasliach po dobu rodičovskej dovolenky rodiča na obmedzený čas. Podobný model funguje aj v Čechách. Rodič môže umiestniť dieťa do jaslí maximálne na 5 dní v mesiaci, inak sa mu kráti rodičovský príspevok. Z hľadiska zachovaniu sociálnych kontaktov, pracovných návykov a zručností ale aj psychohygieny je čas strávený bez dieťaťa veľmi dôležitý.
Zaujímavosti o rodičovskej dovolenke vo svete
Česká republika - Matka alebo otec na rodičovskej dovolenke dostanú len o niečo viac ako 3 a pol tisíca korún, čo je menej ako životné minimum dospelého človeka (to je 4400 Kč).
Nemecko - Rodičovská dovolenka môže trvať tri roky. Rodičia si môžu vybrať - rodič zostane doma buď dva roky a po celý čas dostáva mesačne 307 eur (okolo 9700 Kč) alebo jeden rok a mesačne dostane 469 eur (14 700 Kč). Zbytok trojročnej dovolenky je neplatený.
Dánsko - Dáni aj Dánky majú nárok na 10 týždňov spoločnej platenej dovolenky, 25 a 26 týždeň po pôrode je určný výhradne pre dovolenku otca.
Švédsko - Vo Švédsku má žena nárok na 540 dní rodičovskej dovolenky a z toho si musí 60 dní vybrať otec. Ak si ich nevyberie, matke sa dovolenka o tento čas kráti. Švédski štátni úradníci majú po dobu prvých 390 dní nárok na 100 percent platu; ostatní zamestnanci 80 percent.
Grécko - Nie všade majú rodičia na príspevky od štátu nárok. Napríklad v Grécku je materská dovolenka tri a pol mesiaca, potom nasledujú tri roky rodičovskej dovolenky, ktorá je však neplatená.
Taliansko - podobne
Španielsko - V tejto krajine majú možnosť ženy do šiestich rokov dieťaťa žiadať od zamestnávateľa kratšiu pracovnú dobu.
Belgicko - V Belgicku je tiež možnosť zníženia pracovného úväzku.