z lyžovačky. Ale u niekoho blížiace sa chladné obdobie evokuje obavy z prechladnutia, nádchy, ale hlavne chrípky.
Toto vysoko nákazlivé ochorenie sa šíri vzdušnou cestou a najviac ohrozuje pacientov s oslabenou imunitou alebo s chronickým zápalom priedušiek, astmatikov, starších ľudí a deti, u ktorých sa môže vyskytnúť aj zápal stredného ucha.
Niekedy hrozí aj komplikácia zápalu pľúc. Kvapôčková infekcia sa prenáša prostredníctvom miniatúrnych kvapiek, ktoré sa dostanú do ovzdušia pri hovorení, kýchaní a kašlaní. Do kontaktu s výlučkami infikovanej osoby sa však môžeme dostať aj dotykom kľučky či zábradlia. Inkubačná doba je jeden až tri dni.
V prípade chrípky je liečba symptomatická, čiže nelieči sa príčina, ale príznaky. Horúčka sa znižuje liekmi, pomáhajú aj studené zábaly hrudníka, brucha či celého tela. V prvých dňoch by sa po vypití horúceho čaju mal pa-cient prikrytý potiť niekoľkokrát po pol hodine. Na odpuchnutie sliznice nosa sa podávajú nosné kvapky a liekmi sa tlmí suchý kašeľ. Produktívny kašeľ však netreba potláčať, pretože choroboplodné zárodky sa musia dostať z tela von. V prípade komplikácií sa predpisujú antibiotiká alebo je nutná hospitalizácia.
Dôležité je často vetrať, piť dostatok horúceho čaju, jesť
striedmo a vyhýbať sa korenistým jedlám. Vhodné sú sucháre, varená ryža a zemiaky, jogurty, tvaroh, silná slepačia polievka a banány. Úplne vylúčiť by sa mal alkohol a fajčenie, obmedziť pitie kávy. Počas choroby treba často meniť uteráky a po vyliečení si kúpiť novú zubnú kefku. K úplnému uzdraveniu dochádza približne do dvoch týždňov od prvých príznakov. Nedostatočne vyliečená chrípka môže byť základom pre niektoré reumatické ochorenia alebo zápal srdcového svalu. (bes)
PRÍZNAKY CHRÍPKY
- extrémny pocit zimy
- horúčka, zvyčajne vysoká, najmä v prvých troch dňoch
- bolesti hlavy, očí a hrdla
- bolesti kĺbov a svalov celého tela
- nechutenstvo, prípadne pocit na vracanie
- suchý kašeľ
- upchatý nos
- únava a vyčerpanosť
PREVENCIA PROTI CHRÍPKE
- pravidelný pohyb a otužovanie organizmu
- príjem dostatočného množstva vitamínov, najlepšie v ovocí a zelenine
- zvlhčovanie vzduchu v inte-riéri vo vykurovacom období
- pri zvýšenom výskyte chrípky nevyhnutnosť vyhýbať sa miestam s veľkou koncen-tráciou ľudí (kiná, divadlá, obchodné domy, jedálne)
- pitie dostatku tekutín, najmä ovocných štiav
- inhalácia horúcej pary, pričom do vody pridáme niekoľko kvapiek oleja z lístkov čajovníka austrálskeho s antivírovými účinkami
- očkovanie vakcínou