V šiitskej štvrti Sadr City v Bagdade oslavovali verdikt nad Saddámom s radosťou. FOTO - ČTK/AP
BAGDAD - Trest smrti pre Saddáma Husajna nezastaví násilie medzi irackými skupinami ani neprispeje k žiaducemu národnému zmiereniu. V krátkodobom horizonte môže naopak fungovať opačne: je veľmi pravdepodobné, že sa zvýši frekvencia teroristických útokov a porastie aj frustrácia a hnev sunnitov, medzi ktorých bývalý prezident patrí.
Určite sa nezvýši ani popularita amerických jednotiek v Iraku. Hlavne po tom, čo má veľa Iračanov pocit, že vyhlásenie verdiktu nad Saddámom bolo načasované skôr pre Američanov ako pre nich. Na týchto predpovediach sa zhodla väčšina analytikov oslovených svetovými médiami.
Na to, aby sa Saddámov trest smrti stal katarziou, je už neskoro. Na irackých uliciach umiera príliš veľa ľudí, príliš veľa vecí nefunguje a nová vláda je príšliš slabá v boji proti teroristom. To, čo ju ohrozuje najviac, je rastúci pocit časti Iračanov, že za Saddáma bolo lepšie.
Pred vyhlásením rozsudku nad diktátorom sa pre strach z útokov časť Iraku premenila na uzavretú pevnosť. Úrady dokonca zatvorili aj bagdadské letisko. Skúsenosti z volieb aj referenda ukazujú, že to na pár dní Iračanov ochráni, ale potom sa zväčša začne peklo.
Irackých šiitov a Kurdov však ani táto hrozba neodradila od osláv. Pre obe komunity, ktoré za Saddámovho režimu prenasledovali, bol včerajšok dňom veľkej úľavy. V meste Dudžail, kde sa odohral masaker, za ktorý Saddám dostal povraz, vyšli do ulíc tisícky ľudí a pálili jeho obrazy. Kurdskí a šiitskí politici hovorili, že sa skončila najtemnejšia éra histórie Iraku.
V Saddámovom rodnom meste Tikrít a iných sunnitských oblastiach naopak ľudia vykrikovali, že Saddáma pomstia. Sunnitskí politici proces označovali za spolitizovaný výsledok amerického tlaku.
To všetko ukazuje, ako hlboko je Irak rozdelený. Včera to bol ironický Saddám Husajn, kto cez svojho advokáta Iračanov vyzýval na jednotu.
(mik)
Súd spochybňujú, dôkazy nie
Ľudskoprávne organizácie a Saddámova obhajoba označujú proces za zmanipulovaný. Myslia si, že Saddáma by mali súdiť v zahraničí.
Mimovládne organizácie tiež upozorňujú, že počas procesu odstúpil pre údajný politický nátlak hlavný sudca, zavraždili troch obhajcov aj príbuzných niekoľkých sudcov. Problematický vraj bol aj vklad Američanov, ktorí školili irackých sudcov, napríklad aj tak, že s nimi sledovali hollywoodsky film o Norimberskom procese.
Profesor medzinárodného práva Michael Scharf denníku Washington Post povedal, že hoci bol proces zmätočný, "argumenty o jeho spravodlivosti sú trochu diskutabilné, keď nikto nespochybňuje dôkazy". (mik)
Koho odsúdili
Za masakru v kurdskom mestečku Dudžail odsúdili sedem ľudí, jedného zbavili viny
Trest smrti obesením
Saddám Husajn
Barzán Ibráhím Tikrítí - Husajnov nevlastný brat a bývalý šéf tajnej služby
Avád Ahmad Bandár - bývalý predseda revolučného tribunálu
Doživotie
Tahá Jasín Ramadán - bývalý viceprezident
15 rokov
ďalší traja bývalí činitelia Saddámovej strany Baas boli odsúdení za vraždy a mučenie
Oslobodený
Muhammad Azáví Alí - bývalého činiteľa strany Baas oslobodili pre nedostatok dôkazov
FOTO - REUTERS
Pre navádzanie na násilie krátko po vynesení rozsudku iracké úrady vypli vysielanie dvoch miestnych televízií. FOTO - REUTERS
Bezpečnostné opatrenia v Bagdade boli včera na maxime. FOTO - ČTK/AP
V Saddámovom rodisku Tikríte proti verdiktu nad irackým diktátorom protestovali. FOTO - REUTERS