Prvý takýto prípad sa odohral v Berlíne 21. júna, napísal denník Bild-Zeitung. V Krajinskej banke odovzdal jeden Berlínčan rozpadnutú 20-eurovú bankovku. Neskôr, 14. júla predložil jeden Postupimčan vo filiálke Dresdner Bank rozožratú 5-eurovú bankovku. Tak sa spustila mysteriózna lavína, ktorá v čoraz väčšej miere zamestnáva mysle nemeckých obyvateľov.
Polícia sa sprvu domnievala, že ide o ojedinelé prípady. Avšak aj v auguste a nasledujúcich mesiacoch hlásili ďalší ustarostení občania na príslušných miestach takéto „zlomené bankovky“ v nominálnej hodnote od päť do sto eur.
Nemecká spolková banka medzičasom oficiálne vyhlásila, že počas výrobného procesu nedošlo k nijakým nedostatkom. Bankovky sú pravé, pochádzajú zo Spolkovej tlačiarne, nie sú falzifikátmi. Odborníci dodávajú, že občanom nehrozí nijaké bezprostredné zdravotné riziko.
Nezodpovedanou zostáva otázka, ako sa na bankovky dostala kyselina sírová. Je jedno, či v kvapalnom stave alebo ako prášok. Ako sa takto „upravené“ bankovky dostali do bankomatov. A hlavne: čo to má znamenať? Ide o nedostatočné bezpečnostné opatrenia počas transportu bankoviek z tlačiarne? Alebo sú niektoré bankomaty tak nedostatočne čistené, že v nich zostane kyselina sírová? Alebo ide dokonca o jedinečný prípad vydierania? Ak áno, tak prečo sa doteraz nikto neprihlásil?
Spolková banka sa snaží upokojiť verejnosť. Vyhlásila, že „celá vec nie je vôbec alarmujúca“. Zdôraznila, že „v Nemecku je v obehu asi päť miliárd bankoviek, takže pravdepodobnosť, že človek príde do styku s rozpadávajúcou sa bankovkou je veľmi nízka“.