Dňa 4. novembra 1956 sa začal druhý útok sovietskej armády proti Budapešti, ktorý viedol po niekoľkých dňoch bojov ku krvavému potlačeniu protikomunistického povstania. Očakávalo sa, že toto výročie využijú extrémisti na rozpútanie ďalších pouličných nepokojov. Aj keď bolo v Budapešti na sobotu nahlásených viac ako 30 demonštrácií väčšinou pravicových až krajne pravicových organizácií a strán, prebehli nakoniec bez incidentov.
Možno aj vďaka nepriaznivému počasiu sa extrémistov nikde nezišlo dosť na to, aby si proti mnohonásobnej policajnej presile niečo začali. Najväčšie obavy vyvolávala skupiny niekoľko stoviek najradikálnejších demonštrantov, medzi nimi aj veľa skinhedov, ktorí do neskorého večera blúdili mestom, nikde sa však nedokázali uchytiť.
Najprv sa chceli pripojiť k fakľovému sprievodu najväčšej opozičnej strany Fidesz expremiéra Viktora Orbána, v tom im však zabránili samotní organizátori sprievodu. Večer okolo deviatej postávalo v daždi posledných niekoľko desiatok extrémistov na turistami veľmi obľúbenom Vörösmartyho námestí v centre mesta a skleslo počúvalo výzvy svojich lídrov, aby sa na rovnakom mieste schádzali pravidelne každé popoludnie. Strážilo ich asi 500 policajtov.
Najväčšiu demonštráciu zorganizoval Fidesz. Podľa nezávislých zdrojov asi 60-tisíc, podľa Fideszu až 170-tisíc ľudí na čele s Orbánom a ďalšími politikmi strany pochodovalo Andrássyho triedou od múzea Dom teroru na križovatku Astória, kde mal Orbán míting aj 23. októbra.
Pochod mal byť podľa Fideszu vyjadrením solidarity s obeťami policajnej brutality z 23. októbra. Podľa strany totiž polícia najprv zámerne natlačila radikálnych protivládnych demonštrantov z iných miest na pokojný míting Fideszu, aby sa oba davy premiešali a polícia mohla zasiahnuť aj proti sympatizantom Fideszu.
Policajná brutalita je dnes hlavným heslom Fideszu. Na ich internetovej stránke privíta návštevníka fotka policajtov bijúcich demonštrantov ležiacich na zemi. Nápis vedľa fotky sa pýta „Aj vás zmlátili bez viny?“ a vyzvedá, či návštevník nemá fotku alebo video použiteľné ako dôkaz proti policajtom.
Polícia oponovala zverejnením časti rádiovej komunikácie policajných veliteľov z 23. októbra, z ktorej vyplýva, že sa snažili spojeniu radikálnych demonštrantov s mítingom Fideszu zabrániť.
Zverejnili tiež záznam odpočúvania mobilov organizátorov radikálov, podľa ktorého sa títo ľudia naopak vedome snažili pochod extrémistov smerovať k zhromaždeniu Fideszu a nalákať aj policajtov týmto smerom. Fidesz však pravosť nahrávok spochybnil.