O obnovenú klasiku je záujem, väčšina doteraz vydaných titulov je už vypredaná, čaká sa na reedície.
"Trh požaduje, aby boli zaujímavé tituly čím skôr sprístupnené verejnosti na DVD, tento proces ale nie je identický s procesom záchrany kultúrneho dedičstva," pripomína riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký.
V cudzích rukách
Pri obnove filmov sú filmový ústav i Slovenská televízia technologicky plne odkázané na externých dodávateľov, dôležité je však, za akých zmluvných podmienok ich spolupráca prebieha.
Slovenská televízia a firma Plus Production nedávno medializovali projekt Digitálnej videotéky Slovenska. Nový film by sa mal objaviť v predaji každé dva týždne, predbežne je vyhliadnutých až 130 titulov.
Slovenská televízia podľa jej hovorcu Petra Kaveckého nateraz uzavrela zmluvu na digitalizáciu 33 filmov.
Pôvodne bola ich koprodukčným partnerom firma Dikrama, záväzky i pohľadávky vo vzťahu k digitálnej videotéke mala podľa Kaveckého prebrať firma Plus Production.
Podľa uzatvorenej zmluvy však vytvorený digitálny master nezostáva v STV, ale v Plus Production. To najlepšie z nášho Zlatého televízneho fondu v digitálnej podobe by tak mohlo byť za niekoľko rokov úplne v súkromných rukách.
Podľa zástupcu firmy Plus Production Viliama Zelmanoviča je to logické, pretože celý proces digitalizácie financujú oni.
Aj podľa Kaveckého ide o štandardnú zmluvu. "Všetky práva zostávajú v STV, vyšpecifikovaný je počet repríz i akékoľvek ďalšie nakladanie s filmami, na ktoré má STV nárok," dodáva.
Podľa Kaveckého nemôže Plus Production na nikoho previezsť práva k digitalizovaným filmom bez súhlasu STV. Nemôže ani Slovenskej televízii odmietnuť spätné odkúpenie mastra. Zabezpečený by mal byť podľa Kaveckého aj prípad, že by spolupracujúca firma upadla do finančných problémov, ako sa to stalo v prípade Dikramy.
STV na to nemá
Podľa Kaveckého STV dnes sama nemá finančné prostriedky na vyhotovenie digitálneho mastra. "Pokiaľ by sme mali na to vyčlenené prostriedky, budeme sa digitalizácii venovať. Sme si vedomí našej úlohy vo vzťahu ku kultúrnemu dedičstvu."
Riaditeľ Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký však tvrdí, že pri podobných koprodukčných zmluvách trvá na tom, aby digitálny master zostal v rukách filmového ústavu. "V súčasnosti si už tieto práce objednávame ako službu," dodáva.
STV má vo svojom archíve státisíce televíznych programov, v archíve Slovenského filmového ústavu je viac ako 3,5 tisíca slovenských filmov, komplexnú obnovu potrebuje viac ako tretina uskladnených materiálov.
Filmový ústav za posledné tri roky vynaložil na rekonštrukciu filmov viac ako 66 miliónov korún, nateraz je však obnovených len asi 13 percent celkovej metráže uschovaných kópií. SFÚ odhadol na 735 miliónov iba náklady na obnovu filmového materiálu laboratórnou metódou, ktorá je predpokladom digitalizácie.
Malá a veľká digitalizácia
Projekt systematickej obnovy audiovizuálneho dedičstva schválila vláda v máji tohto roku. Ministerstvo kultúry má do konca roka pripraviť návrh stratégie digitalizácie. Podľa Zuzany Mistríkovej, riaditeľky Sekcie médií a audiovízie ministerstva kultúry, je nateraz prioritou ošetrovanie zabezpečovacích materiálov k filmom. Najtrvácnejšie sú totiž stále filmové pásy.
Digitalizácia filmov nie je podľa expertov riešením pre dlhodobé uchovávanie filmov, a to tak z kapacitných, ako aj z technických dôvodov. Mistríková pripomína, že je potrebné rozlišovať tzv. malú a veľkú digitalizáciu.
„Pod malou digitalizáciiou rozumieme vydanie filmu na DVD, kde kvalita nemusí byť až taká vysoká. Veľká digitalizácia znamená naskenovanie filmu po políčkach, jeho zreštaurovanie a následné opätovné napálenie na filmovú surovinu," spresňuje Mistríková.
Aj "malá digitalizácia" by však mala zodpovedať najnovšiemu technologickému vývoju, tak aby pre digitálne televízne vysielanie po roku 2012 nebolo potrebné filmy opäť digitalizovať.
Do konca roku 2006 má byť hotová základná inventarizácia audiovizuálnych materiálov v štátnom i verejnom sektore. Na jar budúceho roka sa má do vlády predložiť komplexný materiál o finančných nárokoch celého procesu. Časť prostriedkov by mohla prísť aj z európskych zdrojov.