Miestne noviny a televízie často slúžia politikom

Väčšina miest i mnohé obce si vydávajú vlastné noviny alebo dotujú mestskú televíziu.

Pred komunálnymi voľbami sa v mestách a obciach strihajú pásky o čosi častejšie ako inokedy. Na snímke spred mesiaca je slávnostné odovzdanie autobusov MHD v Považskej Bystrici. Prvý zľava je predseda samosprávneho kraja Pavol Sedláček, tretí zľava primátor Ľuboš Lackovič, ktorý opäť kandiduje na primátora. FOTO - TASR


Väčšina miest i mnohé obce si vydávajú vlastné noviny alebo dotujú mestskú televíziu. Na médiá mestá vynakladajú aj milióny korún, ich vyváženosť je však často pochybná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka hovorí, že niektoré mestské médiá slúžia ako "hlásne trúby primátorov a starostov" a mnohé noviny vydávané mestskými úradmi "nespĺňajú kritériá novinárskej etiky". Spolupracovník Transparency International Ivan Rončák dodáva, že mestské médiá sú neraz zneužívané aj na útoky proti opozičným politikom alebo občianskym aktivistom. Nutkanie zneužívať mestské médiá majú komunálni politici najmä pred voľbami, upozorňuje mediálny analytik Andrej Školkay.

SkryťVypnúť reklamu

"Prevtelený diabol v tele"

Noviny Tvrdošín pred júnovými parlamentnými voľbami obyvateľov na titulnej strane vyzývali, aby volili primátora Ivana Šaška (SNS). "Mala by to byť skoro naša povinnosť," presviedčal nepodpísaný autor. O niekoľko strán ďalej takisto anonymný autor článok o termálnom kúpalisku Oravice zakončuje: "Takže takto vyzerá pohľad na naše Oravice... Škoda len, že sa stále nájdu ľudia aj v našom meste, ktorí nikdy nič dobré neurobili, čo hádžu polená pod nohy, ba robia všetko preto, aby znechucovali tých, čo pracujú pre naše mesto, vytvárajú hodnoty a pomáhajú ľuďom navracať zdravie. Chvalabohu, že je to iba malá skupina ľudí s prevteleným diablom v tele, ktorých život na tejto zemi je úplne zbytočný."

SkryťVypnúť reklamu

Akých diablov to v Tvrdošíne majú, odmietol prezradiť šéfredaktor novín Juraj Horňák i primátor Šaško. Horňák neprezradil ani autora, on sám ním vraj nie je. "Som síce šéfredaktorom, ale je tu ešte vydavateľ, ktorý rozhoduje, čo pôjde do novín a čo nie," povedal.

Strihanie pások a poklepávanie kameňov

Obľúbenou témou reportáží mestských médií býva pred voľbami strihanie pások a poklepávanie základných kameňov. Primátor Púchova Marián Michalec (nezávislý) strihá pásky a krstí šampanským v Púchovských novinách už niekoľko týždňov.

"Rovnakú pozornosť venujú aj znevažovaniu opozičných poslancov a občianskych aktivistov," hovorí nezávislý kandidát na primátora Ivan Májsky. Napríklad takmer celá novinová strana bola venovaná neúspechu opozičného mestského poslanca Jána Gabča (KDH) v parlamentných a župných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Vyše 2 milióny korún vynakladá mesto na vysielanie televízie, ktorej šéfuje mestský poslanec Radoslav Varga. "Takmer stále prinášajú zábery s primátorom, ako otvára novú pešiu zónu, krstí knihu, obdarúva detičky či viaže kravatu mentálne postihnutému chlapcovi," hovorí Májsky.

Ostatní kandidáti si však v televízii nemôžu zaplatiť ani volebný šot. Varga tvrdí, že televízii sa politická inzercia neoplatí, lebo nemá na ňu technické kapacity. "Zorganizujeme dva okrúhle stoly, kde pozveme všetkých kandidátov," dodáva.

"Za posledné štyri roky mám pocit, že sa mestské médiá stali súkromným majetkom primátora," hovorí miestny šéf SDKÚ Ondrej Divínský.

Fotogenický primátor

Primátor Nových Zámkov Gejza Pischinger, bývalý člen SMK, ktorý kandiduje ako nezávislý, má fotky na predných stranách miestneho týždenníka často. V jednom z posledných čísel stojí za mikrofónom na schôdzi Jednoty dôchodcov. V inom má dve fotky z osláv správcu mestských bytov. Týždeň predtým je až na štyroch snímkach - reční na bedmintonovej akcii, kladie veniec k soche Bernoláka, preberá symbolický kľúč a zúčastňuje sa na výstave. V predošlom čísle má dve snímky z folklórneho festivalu - dáva ceny a tancuje.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem fotiek sa prihovára aj občanom a upozorňuje ich, že budú komunálne voľby, v ktorých "nerozhodne namiesto nás nik iný".

Podnikateľom zasa oznamuje svoj plán zriadiť po voľbách - ak uspeje - poradný orgán primátora z radov podnikateľov.

Keď úradník karhá poslancov

Tlačová rada SR rozhodla o porušení novinárskej etiky v periodiku Mestského úradu v Trenčíne. Zamestnanec úradu a jeho tlačový tajomník Tibor Hlobeň v novinách karhal opozičných poslancov za to, že v komerčnom regionálnom týždenníku uverejnili kritický list primátorovi. "Ako sa chcú piati poslanci, vyjadrujúci svoj názor najmä mimo pôdy mestského zastupiteľstva, zodpovedať na konci volebného obdobia pred svojimi voličmi?" Pýtal sa Hlobeň. "Komentovať list poslancov primátorovi tlačovému tajomníkovi Mestského úradu v Trenčíne neprináleží," rozhodla rada.

SkryťVypnúť reklamu

Mimoriadne volebné vydania

Obyvatelia Michaloviec dostali nedávno do schránky mimoriadne vydanie dvojtýždenníka Michalovčan. Bežné štvorstranové vydanie sa predáva za dve koruny, mimoriadne osemstránkové vydanie s dvoma farebnými stranami dostali zadarmo. Vydavateľ v tiráži uvádza náklad 2800 kusov, ale do schránok putovalo 13-tisíc výtlačkov.

Na titulnej strane pod nadpisom Vaša spokojnosť - naša odmena je príhovor primátora Jozefa Bobíka (KDH). "Keďže ja som takisto obstál ako primátor, vytvorila sa priaznivá situácia na pokračovanie etapy z rokov 1999 - 2002," píše. Prihovárajú sa aj zástupca primátora a predseda redakčnej rady Ján Ďurovčík (Smer) a predsedovia dvoch najsilnejších poslaneckých klubov Ján Poľovčík (KDH) a Benjamín Bančej (Smer), ktorí opäť kandidujú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa bývalého ministra vnútra, kandidáta na primátora Martina Pada (SDKÚ) ide o typický prípad zneužitia právomoci verejného činiteľa a peňazí daňových poplatníkov. "Nie je to moja prezentácia, je to odpočet mestského zastupiteľstva, ktoré rozhodlo, že takto bude občanom prezentovať svoju štvorročnú prácu," oponuje primátor Bobík.

Občania sa pýtajú, primátor odpovedá

Do Banskoštiavnických novín sa po odmlke vrátila rubrika "Občania sa pýtajú, primátor odpovedá". Primátor Marián Lichner, ktorý opäť kandiduje, sa tak prihovára voličom. "Je to zneužitie verejných prostriedkov na predvolebnú kampaň," tvrdí Štiavničan Marek Kapusta. Mestský poslanec Juraj Foltán už poslal redakcii otvorený list, v ktorom žiada "vyváženosť informovania pred voľbami". Poverená šéfredaktorka Beáta Danášová nemá pocit, že by noviny zvýhodňovali jedného kandidáta. "Sme otvorení diskusii," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

V Banskej Bystrici sa poučili a primátor mesta Ján Králik (nezávislý) vydal príkaz, aby sa počas kampane v mestských médiách neobjavoval. Pred rokom, keď kandidoval za poslanca regionálnej samosprávy, odoslal občanom z mestského úradu takmer tristo listov odsudzujúcich fakľový pochod Slovenskej pospolitosti. Priložil však aj výzvu, aby ho ľudia volili. Neskôr za listy zaplatil.

Opozícia vraj "nemá záujem"

V Žiline mesto nevlastní žiadne médium. Nezávislý poslanec Peter Ničík však hovorí, že do niektorých lokálnych médií sa opozičný názor nemá šancu dostať. "V Žilinskej televízii, ktorej mesto prispieva na vysielanie 2 miliónmi korún, ku kauzám redaktori oslovujú iba Slotu a jeho ľudí," hovorí. Podobná situácia je podľa neho aj v týždenníku Žilinský večerník. Bývalým mestským novinám, ktoré sa pred pár rokmi osamostatnili, šéfuje extajomník primátora Jána Slotu Georges Gansé. V dozornej rade donedávna sedela aj manželka primátora Ľubomíra Slotová. Predstavitelia večerníka i televízie naopak tvrdia, že Ničík ani opozícia o spoluprácu nemajú záujem. "Ani raz neprišiel, že by chcel vystúpiť," tvrdí riaditeľ televízie Karol Slaninka.

SkryťVypnúť reklamu

Krútka: Podceňujú čitateľa

Zneužívanie mestských médií je vážny problém, hovorí Zuzana Krútka zo syndikátu novinárov. "Často pritom podceňujú čitateľa," dodáva. Mestá by podľa nej mali vydávať informačné noviny. "Slúžiť majú ako servis pre občanov, priestor by mali dostať všetky názory reflektujúce život v meste," myslí si. "Na to by však bola zrejme potrebná mediálna výchova komunálnych politikov," dodáva.

Podľa spolupracovníka Transparency International Slovensko Ivana Rončáka by mestá mali prijať verejnoprávny kódex, ktorý upraví spôsob informovania a bude záväzný pre každé vedenie mesta.

Autor: mp, bej, sen, eta, wm

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 516
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 531
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 515
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 479
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu