George Orwell sa vo svojej vizionárskej knihe 1984 o spoločnosti, ktorá sa dostáva úplne pod kontrolu a súkromný život prakticky neexistuje, takmer nemýlil.
Každého človeka v Británii žijúceho vo väčšom meste môže denne až tristokrát zachytiť priemyselná kamera. Vyplýva to zo štúdie nezávislej organizácie, ktorá skúmala, ako štát vstupuje do súkromia svojich občanov.
Kamery v Británii začali pribúdať po teroristických útokoch na Spojené štáty v roku 2001 a po vlaňajších útokoch na Londýn. Mometálne pripadá jedna kamera na 14 Britov.
Stratu súkromia neprinášajú len kamery. V Spojenom kráľovstve vedú záznamy takmer o všetkom.
„Ľudia si neuvedomujú, že je zaznamenaná každá ich návšteva internetovej stránky, ako aj každá návšteva úradov verejnej správy,“ hovorí šéf štúdie Richard Thomas. „Británia sa zobudila do spoločnosti pod dozorom“. Chystá sa zaviesť biometrické občianske preukazy. Zaznamenaných má už šesť miliónov odtlačkov prstov. Má aj najväčšiu databázu DNA na svete. Obsahuje 3,6 milióna vzoriek.
Pôvodne sa mala používať len na policajné účely, aby ľahšie vypátrali kriminálnikov. Dnes už obsahuje údaje ľudí, ktorí sa do rozporu so zákonom nikdy nedostali.
Thomas tvrdí, že množstvo bánk a pôšt zaobchádza s osobnými údajmi veľmi nedbanlivo .
O desať rokov bude zaznamenaný každý krok a vláda to podporuje, upozorňuje štúdia. Dôvod? Boj s terorizmom, ktorý Tony Blair považuje za prinicipiálnu otázku.
To, že sa štúdia nemýli, potvrdzuje podľa denníka Daily Telegraph aj nový vládny plán. Pri najbližšom sčítaní ľudu v roku 2010 budú vo formulároch otázky o výške platu a sexuálnych návykoch občanov.
Autor: jah, mch