Jeseň je ideálna na sadenie nových trvaliek. FOTO - ARCHÍV |
Jesenné mesiace sú pre prácu v záhrade ideálne: slnko už nepraží tak silno ako v lete, a zimné mrazy ešte neudreli. Okrem toho, blíži sa zima, a pred prvým snehom toho treba ešte veľa urobiť. Našu starostlivosť v tomto období potrebujú i trvalky. Aby mohli na jar opäť vypučať v plnej kráse, mali by sme sa im teraz viac venovať.
Začnime napríklad podstrihnutím. Nemusíme sa báť ani ráznejších zákrokov, odborníci radia skrátiť trvalky až natoľko, aby nad zemou zostali len približne desaťcentimetrové pahýle. Nemali by sme však začínať so strihaním priskoro, lebo by sa rastlinky stihli ešte spamätať, a ich mladé výhonky by potom poškodil mráz. Po strihaní odstránime z okolia trvaliek burinu a prikryjeme ich tenkou vrstvou kompostu. To rastlinám zabezpečí na jar dostatok výživy.
Prečo vlastne treba trvalky skracovať? Napríklad aj preto, aby sme zabránili ich neželanému rozmnožovaniu prostredníctvom semienok. Dcérske rastlinky sa totiž môžu od pôvodného druhu výrazne líšiť. Okrem toho, na odumretých listoch trvaliek vzniká ideálna pôda pre rozmnožovanie sa rôznych nižších húb, a tak je lepšie, keď vrchné časti rastlín odrežeme.
Jeseň je ideálnym obdobím na sadenie nových trvaliek a rozsádzanie tých starých. Keď trvalky rozsadíme, omladíme tým ich korienky, nehovoriac už o tom, že ide o vhodnú metódu na ich množenie. Postup je nasledovný: opatrne vyberieme zo zeme celé klbko koreňov, ktoré rozdelíme na ľubovoľne veľké kúsky (jeden výhonok má mať aspoň jeden korienok). Starú zem a odumreté časti rastliny dôkladne odstránime. Takto "naporcované" trvalky posadíme do dobre prekyprenej a kompostom pohnojenej zeme, a potom ich polejeme. Vedľa seba môžeme uložiť rozmanité druhy a vytvoriť tak zaujímavé kombinácie, mali by sme im však nechať aspoň nejaké miesto na ďalší rast.
So strihaním okrasných tráv je najlepšie počkať až do skorej jari. Na jeseň ich môžeme množiť, aj keď citlivejším druhom by sme sa radšej mali venovať naozaj až na jar. Klbká korienkov rozdelíme na malé chumáčiky, ktoré ešte môžeme zvrchu a zospodu podstrihnúť. Okrasným trávam stačí nechať menej koreňov ako ostatným trvalkám, lebo im rýchlo narastú nové. Na zimu posadíme jednotlivé trsy korienkov do malých kvetináčov so zemou chudobnou na živiny - to podnieti ich rast. V nasledujúcom roku ich potom presadíme do kyprej, s kompostom zmiešanej zeminy.
A na záver ešte jeden tip: aj keď je pre mnohých záhradkárov opadané lístie tŕňom v oku, mali by mu udeliť milosť. Vrstva listov totiž v zime chráni pôdu pred vysušením a trvalky pred mrazom. Na jar sa okrem toho rýchlo rozloží a poslúži ako zdroj výživy pre nové rastlinky.
MARÍNA DÚBRAVSKÁ