Podľa iránskej agentúry „Fars“ sú rakety zásadne vylepšené a oproti raketám typu „Šahab-2“ sú omnoho údernejšie a majú lepšie takticko-technické charakteristiky.
Cvičenie jednotiek „Strážcov islamskej revolúcie“ nadväzuje na manévre z tohtoročnej jari. Uskutočňujú sa opäť vo chvíli, keď sa na medzinárodnej scéne rokuje o uvalení sankcií na Teherán, ktorý odmieta zastaviť proces obohacovania uránu. Hlavný veliteľ armády „Strážcov islamskej revolúcie“ generál Jachja Rahim Safaví vyhlásil, že cieľom manévrov je demonštrovať silu iránskeho ľudu a jeho vôľu na obranu vlasti pred akoukoľvek hrozbou.
V amerických médiách sa v posledných mesiacoch objavovali úvahy o možnom vojenskom riešení iránskej otázky, a teda i prípravách USA na použitie sily proti Teheránu. Irán pokladá preto za nevyhnutné pripraviť sa na prípadnú americkú ofenzívu. Generál Safaví jednoznačne odmietol, že by cvičenie malo znepokojovať krajiny v regióne. „Manévre majú prispieť k upevneniu bezpečnosti v oblasti,“ zdôraznil generál. Dodal tiež, že pokiaľ budú zahraničné ozbrojené sily ohrozovať záujmy Iránu, jeho armáda bude pripravená odpovedať silou.
Počas minulých vojenských cvičení Irán každý deň informoval o úspešných skúškach nových zbraní: o údajne neviditeľnej rakete „Fadž-3“, o rakete protivzdušnej obrany „Misag-1“, torpéde pohybujúcom sa rýchlosťou 100 metrov za sekundu. Vyvolali tak mnoho sporov a dohadov medzi vojenskými expertmi západných krajín.
Už aprílové cvičenie vyvolalo znepokojenie v Spojených štátoch. Izraelská rozviedka vtedy oznámila, že Teherán zakúpil v Severnej Kórei balistické rakety s doletom 2,5 tisíca kilometrov schopné niesť jadrovú nálož. Izrael varoval i Európu, že sa stáva pre iránske zbrane ľahkým cieľom.