Dvanásť vrážd počas iba desiatich dní je veľa i na Neapol, ktorý je predsa len na organizovaný zločin do istej miery zvyknutý, píše agentúra AFP.
„Vôbec nechápeme, čo sa teraz deje, prečo sa v meste tak náhle zhoršili pomery. Človek aby mal strach vyjsť vôbec von,“ sťažuje sa stánkarka Tania Volvanová, keď ráno na ulici v centre mesta otvára svoj obchodík.
Práve pre boj proti organizovanému zločinu včera prišiel do Neapola premiér Romano Prodi, aby pred miestnymi politikmi hovoril o svojej vízii, ako sa vyrovnať s tunajšou mafiou, ktorej sa tu hovorí camorra. Vláda síce už predtým oznámila, že do mesta chce vyslať mimoriadne silnú policajnú asistenciu, ale na druhej strane zatiaľ upustila od plánu posilniť tisícku policajtov niekoľkými stovkami vojakov.
Skepsu dáva najavo i dvadsaťšesťročný vodič taxislužby Fabio Piscini. To, že vláda vyšle do Neapola tisícku policajtov, neznamená, že „mafia skončí so svojimi kšeftami, vraždami a lúpežami hneď zajtra“.
Zdá sa, že práve nedávna amnestia sa podpísala pod terajšie zločiny. Len v Kampánii sa dostalo na slobodu takmer tritisíc väzňov. Dve z 12 obetí, ktoré prišli počas dvoch týždňov v Neapole o život, boli čerstvo amnestovaní väzni.
Miera nezamestnanosti v Neapole a v jeho okolí sa pohybuje okolo 25 percent, ale u dvadsiatnikov presahuje 50 percent. Pritom v celom Taliansku sa nezamestnanosť pohybuje v priemere okolo siedmich percent.