Francúzske úrady tvrdia, že predstavovali hrozbu pre bezpečnosť pasažierov. Niektorí z nich navštívili výcvikové tábory teroristov v Afganistane a Pakistane.
Medzi vyhodenými letiskovými zamestnancami je aj priateľ teroristu Richarda Reida známeho ako topánkový atentátnik. Rodený Brit konvertoval na islam a v roku 2001 sa pokúsil vyhodiť do vzduchu lietadlo na linke z Paríža do Spojených štátov.
Ďalší z robotníkov mal údajne kontakty s alžírskou teroristickou skupinou napojenou na al-Káidu. Parížske letisko Charlesa de Gaulla zamestnancov, ktorí sa hlásili k islamu, preverovalo niekoľko mesiacov. Bezpečnostné previerky sa sústredili najmä na osoby, ktoré majú na starosti batožiny a upratujú lietadlá. Niektorí z nich hneď zažalovali správu letiska. Tvrdia, že ich diskriminujú, pretože sa hlásia k islamu. Informovala o tom včera BBC.
Moslimovia tvoria asi pätinu z vyše 80–tisíc zamestnancov letiska Roissy-Charles de Gaulle.
Experti na terorizmus tvrdia, že francúzska vláda mala konať oveľa rýchlejšie a zakročiť, hneď ako sa objavili prvé indície o nebezpečných zamestnancoch.
Minister vnútra Nicolas Sarkozy nedávno povedal, že Francúzsko čelí vážnej teroristickej hrozbe. Po správach tajných služieb nariadil sprísniť kontrolu všetkých pasažierov a batožiny na linkách z Francúzska do Británie, Spojených štátov a Izraela. „Musíme byť opatrní, ale jedno je isté - nebezpečenstvo terorizmu • e vysoké a permanentné,“ povedal pre kanál France 2. Teroristi vo Francúzsku doteraz nezaútočili.
Londýn zmierni kontroly na letiskách
Veľká Británia čiastočne zruší zákaz nosiť tekutiny na palubu lietadla. Zmierňuje tak prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré zaviedla potom, ako zmarila teroristické útoky na lietadlá nad Atlantikom. Teroristi chceli vyrobiť bombu priamo na palube, pričom plánovali použiť tekutiny, ktoré mali so sebou v príručnej batožine.
Od budúceho týždňa si cestujúci budú môcť zobrať do lietadla obmedzené množstvo tekutín vrátane roztoku na očné šošovky, zubnú pastu a parfumy. Pravidlá sú v súlade s opatreniami, ktoré prijala Európska komisia a začnú platiť od 6. novembra.
Jednotlivé balenia nesmú mať viac ako 100 ml a pasažieri budú musieť všetky fľaše vložiť do priehľadného zatvárateľného obalu s maximálnou veľkosťou jeden liter. Takto budú môcť prepravovať vodu, malinovky, sprchovacie šampóny, krémy, spreje alebo mastičky. Výnimkou budú liečebné a diétne prípravky vrátane detskej výživy, ktoré si môžu cestujúci vziať so sebou aj vo väčšom množstve. Nápoje kúpené v letiskových obchodoch budú musieť byť pred bezpečnostnou kontrolou zabalené a prelepené páskou. Aj notebooky, mp3 prehrávače a iné elektronické zariadenia musí prekontrolovať röntgen.
(hud, reuters)
Autor: hud