Vy ste boli za socializmu vedecká pracovníčka. Dalo sa vtedy aspoň trochu normálne fungovať?
„Minimálne. Nebol prístup k materiálom, zdrojom, napríklad mimo oficiálneho zadania sa vyslovene nesmelo písať čokoľvek o vojnovom slovenskom štáte. Pretože to bolo rovnaké. Tie totality boli takmer identické. Zákony, ktoré robili z Tisa „vodcu“ a z HSĽS „vedúcu silu“, rečnícke prejavy, „ochranné zmluvy“ so „spriatelenými veľmocami“ atď., veď to bolo identické so socializmom. Keď historik Ivan Kamenec napísal koncom 60. rokov prácu o holokauste, vyšlo to až po revolúcii. Prečo? Pretože by si každý povedal – však toto ja poznám, vtedy sa to dialo so Židmi, teraz s nami, čo robili ľudáci, robia komunisti.“
Škrtili komunisti vedu aj finančne?
„Ani nie, záviselo to skôr od toho, o akú oblasť šlo, najmä ak sa to dalo vojensky alebo propagandisticky využiť. Zlé na tom bolo čosi iné – najskôr sa určil cieľ a k tomu sa mala veda dopracovať, „dokázať“ to. Nie naopak, ako velí logika, že veda musí veci nezávisle zisťovať. Na to bol „štátny plán vedeckého výskumu“. Napríklad som sa vyše 20 rokov nedostala do archívu, tam smeli len preverení ľudia na určené témy. Niektoré, ako prvá Československá republika, slovenský štát a pod. boli tabu. Dejiny sa u nás po „feudálnom útlaku“ de facto začínali až v roku 1948.“
Už viac ako 15 rokov majú vedci prístup k zdrojom, v čom sú ešte rozdiely oproti podmienkam za socializmu?
„Ale veď práve tie materiály sú najdôležitejšie, to je čosi také neuveriteľné, že sa toho nemôžem dodnes nabažiť. Dnes je veda síce finančne podvyživená, ale spoločenské vedy boli podvyživené vždy, panuje dojem, že nám stačí ceruza a papier. V tom sa nič nezmenilo. Aj tie štátne granty sú skôr 'na srandu'. Tri roky sme si nemohli kúpiť do ústavu ani jednu knihu, jednoducho sme na to nemali, platil sa z toho chod budovy. Dodnes ťažko platíme xeroxy a ... div sa svete ... v Slovenskom národnom archíve je zakázané robiť digitálne fotografie. Pozitívne to však vyvažuje sloboda tvorenia, to je obrovská vec.“
Kompletný rozhovor nájdete na: sudor.blog.sme.sk/c/57748/