Zrejme márne. Hollywoodskej hviezde a bývalému kulturistovi sa v americkej politike darí. Podľa prieskumov má veľké šance, že si udrží post guvernéra v Kalifornii aj po voľbách 7. novembra.
Najľudnatejší a najbohatší americký štát tradične patrí demokratom, napriek tomu má na čele republikána. Schwarzenegger vie, ako osloviť voličov – štýlovo sa presúva na motorke, rozpráva o ochrane životného prostredia a kritizuje vojnu v Iraku. A má aj dosť peňazí, aby bol v médiách. Na kampaň vyzbieral 40 miliónov dolárov, čo je dva –krát toľko, ako má k dispozícii jeho demokratický vyzývateľ Phil Angelides.
„Odrazu hovorí o minimálnej mzde a ochrane životného prostredia,“ pripomína demokrat Mulholland, že populárny Arnold odrazu podporuje to, čo dlho predtým odmietal. „Je absolútne nekompetentný.“
Republikáni to odmietajú. „Demokrati nehovoria nič o svojich predstavách, iba útočia. Sú slabí vo vojne proti terorizmu a jediné, v čom majú jasno, je zvyšovanie daní,“ vracia úder Patrick Dorinson, čo je hlavný hovorca kalifornských republikánov.
Neželaní Mexičania
Schwarzenegger nerobí nič pre strednú vrstvu a presadzuje tvrdé protiimigračné postoje, tvrdia tiež demokrati.
Kalifornia je plná ilegálnych prisťahovalcov najmä z Mexika. Pomáhajú tak ekonomike a zároveň obsadzujú pracovné miesta, ktoré Američania odmietajú. Schwarzenegger podporuje výstavbu bezpečnostného plota na hranici s Mexikom. „Snažia sa zostať Mexičanmi a pritom žiť v Amerike, to je istý druh lavírovania,“ hovorí republikánsky guvernér. Podľa rakúskeho rodáka by mali všetci prisťahovalci prijať americkú kultúru a naučiť sa dobre po anglicky.
Kritika Busha a Iraku
Dôležitou súčasťou kampane je nezvládnutá vojna v Iraku. Schwarzenegger rýchlo pochopil, že by preto mohol stratiť voličov a pre istotu sa dištancoval aj od prezidenta.
„Spájať ma s Georgeom Bushom, je ako spájať ma s Oscarom. To je absurdné,“ vtipkoval guvernér v NBC. Kritizoval chaos v Iraku a hovoril o stiahnutí amerických vojakov.
Schwarzenegger pritom ešte pred dvoma rokmi podporoval prezidentskú kampaň Busha a na pódiách v štáte Ohio skandoval jeho meno.
Zelený Arnold
Schwarzenegger sa od Busha dištancoval aj tým, že začal hovoriť o znižovaní škodlivých látok v ovzduší. V septembri podpísal zákon, ktorý prvý raz na území Spojených štátov redukuje emisie skleníkových plynov a hovorí o obnoviteľných zdrojoch.
Presadili ho demokrati, ktorí majú väčšinu v kalifornskom parlamente.
„Začali sme v Kalifornii novú odvážnu éru ochrany životného prostredia, ktorá zmení históriu,“ vyhlásil guvernér pri slávnostnom podpise v zátoke pri San Franciscu. Emisie by sa mali za 15 rokov znížiť o štvrtinu.
Guvernér vyzýva federálnu vládu, aby si uvedomila nebezpečenstvo a pripojila sa ku Kjótskemu protokolu.
Návrat do Hollywoodu?
Guvernér počas kampane odmietol, že plánuje pokračovať v hereckej kariére a hrať vo filme Terminátor 4. Tvrdí, že sa chce venovať už len politike.
Po voľbách sa chystá oddychovať aj v rodnom Rakúsku. V lete oslávi 60. narodeniny a pri tejto príležitosti by mali v rodnom meste Thalu otvoriť múzeum. „V srdci vždy zostanem Rakúšanom,“ povedal alpský rodák. Doma však nie je až taký obľúbený. V Štajerskom Hradci vlani odstránili Schwarzeneggerovo meno zo štadióna, lebo súhlasil s popravou vraha, čo sa vo väzení údajne napravil, oľutoval svoje činy a písal knihy pre deti.
Autor: Sacramento – Bratislava