k, „spochybňuje postavenie regulátora, jeho nezávislosť od štátu, kvalifikovanosť regulačnej rady a mení jej zodpovednosť, čím zásadným spôsobom narúša podnikateľské prostredie“.
Podľa Jahnátkovho rezortu hospodárstva to tak nie je. Argumentuje, že cieľom novely sú spravodlivé ceny a spoločenská kontrola nad nimi. Práve touto formuláciou vyvracia navrhovateľ novely - ministerstvo hospodárstva - mnoho pripomienok ministerstva financií, ale aj ďalších subjektov, ktoré sa zapojili do pripomienkového konania.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že „rozdielnosť názorov ministrov za Smer práve v oblasti regulácie cien energií len potvrdzuje, že strana je konglomerátom skupín s rôznymi ekonomickými záujmami.“ Dodal, že v štandardnej ideovo a hodnotovo vymedzenej strane by takéto rozpory nevznikli.
Konflikt záujmov
Rezort financií vyčítal novele aj to, že nebolo jasné, čo sa stane, ak ministerstvo neschváli rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. V upravenej novele sa už hovorí, že úrad bude môcť schváliť nové ceny aj v prípade, že ministerstvo s nimi nebude súhlasiť. V praxi však môže byť dôsledkom takéhoto rozhodnutia regulátora odvolanie členov regulačnej rady. Prezident totiž bude odvolávať členov rady aj na návrh toho, kto ich do funkcie vymenoval, a to aj bez uvedenia dôvodu.
Regulované firmy, Slovenský plynárenský priemysel, energetické distribučné spoločnosti, ako aj Asociácia vodárenských spoločností spolu s ministerstvom financií kritizovali aj fakt, že dvoch členov regulačnej rady bude navrhovať „združenie relevantných odberateľov energie“.
Podľa Počiatkovho rezortu tým „vznikne konflikt záujmov, lebo ako odberatelia budú mať dosah na určovanie regulovaných cien plynu, za ktoré budú následne plyn nakupovať od regulovaného subjektu“.
Ministerstvo hospodárstva oponuje tým, že sa doplnením dvoch členov rady nenominovaných štátnym orgánom znížia politické vplyvy v regulačnej rade. Aj o tom, ktoré združenie odberateľov bude uznané za relevantné, však rozhodne ministerstvo hospodárstva.
O novele budú hovoriť o 14 dní
Vláda rokovanie o novele v utorok prerušila. „Rokovanie o tomto bode bolo prerušené pre rozpory, ktoré vznikli, a preto, aby vznikol dostačujúci priestor na ďalšie rokovania,“ povedal Počiatek. O výhradách svojho rezortu nechcel hovoriť, no povedal, že v novele je viacero vecí, ktoré ministerstvu koncepčne nesedia.
Novela by sa mala do vlády opäť dostať o dva týždne. „Prijali sme rozhodnutie, že 10. novembra ešte budú o novele rokovania na úrovni Európskej komisie a následne pôjde novela medzi sociálnych partnerov,“ povedal premiér Robert Fico. Hneď ako ju schváli vláda, pôjde novela do parlamentu, aby o nej mohli poslanci rokovať na decembrovej schôdzi.
Ak bude novela zákona schválená v navrhovanej podobe, členom regulačnej rady skončí funkčné obdobie k 1. marcu budúceho roka.