Ten požaduje zníženie ceny plynu pre domácnosti o 40 halierov za meter kubický, čo zodpovedá zhruba 3-percentnému zníženiu koncovej ceny.
Domácnosti, ktoré plynom aj kúria, zaplatia síce o vyše 110 korún menej oproti novembru a decembru, oproti obdobiu do konca októbra však zaplatia stále asi o 37 korún viac.
Plynári museli počkať na výšku distribučných a prepravných poplatkov, ktorú v utorok schválil regulačný úrad. Podiel týchto poplatkov na konečnej cene plynu je približne 28 percent. „Distribučné poplatky ostali na úrovni roku 2006, poplatky za prepravu plynu pre odberateľov klesli oproti roku 2006 o 1,2 percenta,“ povedal hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták. Až po schválení poplatkov mohol SPP vyrátať koncovú cenu plynu. Regulačný úrad má teraz 30 dní na rozhodnutie o návrhu ceny.
Pokles vďačí rope a kurzu
Zníženie ceny plynu však s miernym poklesom prepravných poplatkov nesúviselo. „Táto zmena v poplatkoch nemá veľký vplyv na konečnú cenu,“ povedal predseda regulačného úradu Karol Dvorák.
„Konštatujeme, že vývoj na svetových trhoch ropy a priaznivý kurz koruny voči doláru, dávajú možnosť znížiť ceny,“ vysvetlila krok SPP jeho hovorkyňa Dana Kršáková. Na otázku, či sa plynárom oplatilo cenu plynu zvyšovať na dva posledné mesiace v roku, odpovedala: „Samozrejme, SPP v rámci roka nesmie byť stratový. Keby sme to neurobili, išli by sme proti vlastnej obchodnej politike a proti európskej legislatíve.“ V rozpore s legislatívou by to bolo preto, lebo nízku cenu plynu pre domácnosti by SPP dotoval zo ziskov z ostatnej obchodnej činnosti.
Pokles ceny si vláda prisvojuje
Premiér Fico po rokovaní vlády povedal, že ak úrad návrh odobrí, „budeme svedkami prvého historického zníženia ceny plynu.“
V skutočnosti je to však len prvý cenový návrh SPP na regulačný úrad, ktorý počíta so znížením ceny. Z pohľadu domácností však cena plynu oproti obdobiu pred zvýšením, teda do 31. októbra 2006, vzrastie zhruba o 1 percento. SPP cenovým návrhom na budúci rok len zmierňuje cenový nárast od novembra tohto roku.
Fico zároveň tvrdí, že pokles nastal aj v dôsledku „požiadavky vlády na zníženie cien“. Predseda regulačného úradu Dvorák to však odmieta: „Tlak vlády neovplyvňuje našu činnosť.“
Ďalším možným ovplyvnením činnosti regulačnej rady by mohol byť fakt, že v prípade schválenia novely zákona o regulácii by sa jej funkčné obdobie skončilo v marci 2007. Dvorák odmieta aj túto špekuláciu. „Funkčné obdobie rady by podľa novely skončilo až 1. marca 2007. Všetky cenové rozhodnutia rady sa uskutočnia do konca decembra tohto roku,“ povedal Dvorák.
SPP podal svoj cenový návrh v tom istom dni, ako vláda odložila rozhodnutie o novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý kritizujú aj plynári.