Podľa dlhodobých štatistík sú absolventi na trhu práce v nevýhode; ich možnosti obmedzuje fakt, že nemajú pracovné skúsenosti. Lepšie sú na tom tí, ktorí žijú na západnom Slovensku. "V Košiciach je veľmi ťažké nájsť si prácu. Musela som poslať svoj životopis na mnohé miesta a absolvovať veľa konkurzov, kým som si našla vyhovujúcu prácu," hovorí absolventka ekonómie Eva, ktorá sa zamestnala až po štvrťročnom hľadaní.
Percento nezamestnaných sa, samozrejme líši podľa regiónov aj podľa dosiahnutého vzdelania, ale v priemere môžeme až tretinu absolventov nájsť na zoznamoch úradov práce. Niektorí si nájdu zamestnanie rýchlo, väčšina do deviatich mesiacov, určitá časť však zostáva bez neho aj viac ako rok. Nezanedbateľná časť pracovných ponúk pritom nesie značku "vhodné pre absolventa". Príčina?
"Myslím si, že je za tým aj neschopnosť reálne zhodnotiť vlastné schopnosti," hovorí ve-dúca nitrianskej pobočky personálnej agentúry Lugera & Maklér Zuzana Baloghová. "A školy často vzbudzujú vo svojich študentoch neskromné predstavy: "si niekto, máš kvalitné vzdelanie, nechoď pod cenu". Lenže niekde treba začať, možno urobiť aj ústupok, aby človek získal skúsenosti."
Mladí môžu hľadať uplatnenie napríklad v administratíve, vo výrobe, alebo v službách, a práca to nemusí byť ťažká ani nezaujímavá. Zamestnávatelia nemajú na absolventov prehnané požiadavky. "Čo vyžadujeme? Chuť pracovať," hovorí pracovník hotela v Čilistove, ktorý ponúkal prácu recepčnej. "A musia sa vedieť dohovoriť aspoň jedným cudzím jazykom."
S tým, že absolventi škôl sú často vybavení príliš sebavedomým pohľadom na svet, súhlasia aj personalisti veľkých firiem: "Prax väčšinou nemajú žiadnu, ale majú nekritické nároky na pozície a plat si tiež zapýtať vedia," tvrdia mnohí. Zamestnávatelia zvažujú, či prijať absolventov, nielen pre ich "veľké oči"; prekáža im aj ich nestálosť. "Vychováme ich a potom nám odídu, to je najväčšia choroba. Možno je lepšie vziať starších. Tí už vedia, čo je život a chcú mať stály pracovný pomer."
A liek na tento neduh? Reálne sa zhodnotiť, dôkladne popremýšľať, o akú prácu mám záujem a pred osobným pohovorom si získať čo najviac informácií o firme, kde sa o miesto uchádzam.
"Myslím, že mladý človek by mal ísť do zahraničia," uzatvára Zuzana Baloghová. "Platí to najmä pre absolventov stredných škôl. I keď sú vybavení určitými znalosťami, takmer vždy im chýba dostatočná znalosť cudzieho jazyka. A pobyt v zahraničí človeka vypracuje, aj čo sa týka charakteru. Naučí sa zodpovednosti, postarať sa o seba a bojovať."
Najčastejším problémom je nedostatok praxe. Týka sa to najmä stredoškolákov
- na prvom mieste uveďte pracovné skúsenosti odborného charakteru
- uveďte aj iné brigády (dokladanie tovaru, práca v pokladni) pre zamestnávateľa je to signál, že už máte určité pracovné návyky, skúsenosti s pracovným prostredím, už ste museli dodržiavať pracovnú dobu a plniť zverené úlohy podľa pokynov vedúceho
- do praxe zaraďte aj dobrovoľnú prácu, nepíšte ju medzi záľuby - mnohí vďaka dobrovoľníctvu získajú zručnosti, ktoré sú zamestnávateľmi veľmi žiadané
Ak sú požiadavkou jazyky, rátajte s tým, že si vás preskúšajú
- precvičte si svoje vedomosti, alebo si zaplaťte pár hodín konverzácie
- pozrite si slovnú zásobu z oblasti, v ktorej sa o prácu uchádzate
- ak je požiadavkou angličtina, z nemčinou sa ďaleko nedostanete
Administratívny pracovník
- ovládanie PC (Word, Excel, Internet, Outlook)
- komunikatívnosť, príjemné vystupovanie
- minimálne základy cudzieho jazyka
Au-pair
- mierne pokročilá až pokročilá znalosť jazyka
- dobrý vzťah k deťom
- organizačné schopnosti, spoľahlivosť
- vodičský preukaz "B"
Animátor v hoteloch, zábavných parkoch
- dobrá znalosť cudzieho jazyka
- pohybové a hudobné nadanie
- komunikatívnosť, schopnosť zabávať - schopnosť organizovať, tvoriť program
- vzťah k cestovaniu
Práce v sklade, dokladanie, upratovanie
- dobrá fyzická kondícia
- vytrvalosť, schopnosť dobre znášať monotónnu prácu