Vo výrobnej hale vzniká mnoho laminátových dielcov, ktoré majú všestranné použitie v rôznych odvetviach priemyslu. FOTO - ŠTUDENTI |
ého prostredia. Len v zdravom prostredí môžu žiť a pracovať zdraví ľudia.
Výroba a spracovanie polyesterov sa vykonáva kontaktnou technológiou na báze ručného kladenia do formy a presycovania sklenených vlákien nenasýtenou polyesterovou živicou. Polyesterový sklenený laminát vzniká pri výrobe konkrétneho dielca. O sklenom lamináte hovoríme vždy v súvislosti s konkrétnym výrobkom. Pri výrobe sa používa nenasýtená polyesterová živica, ktorá je zlúčeninou kyseliny maleínovej a ftálovej, etylénglykólu a monoméru styrénu. Pridaním malého množstva iniciátora a katalyzátora vzniká z monoméru polymér. Tak prichádza k chemickej reakcii - polymerizácii. Pri uvedenej exotermickej reakcii sa navzájom viažu molekuly monoméru a vzniká makromolekula polyméru. Dochádza k uvoľňovaniu emisie styrénu, čo je vlastne zdrojom znečistenia ovzdušia a pracovného prostredia.
Prvoradou úlohou závodu je ochrana zdravia pri práci. Najväčším problémom sú emisie styrénu. Tieto sú odvádzané z pracovného prostredia odsávacím zariadením s filtrami. Každé pracovné miesto má svoju odsávaciu hubicu napojenú na centrálny odsávací systém. Z povrchu výrobkov sa odsávajú výpary styrénu. Emisie styrénu v centrálnom odsávacom systéme prechádzajú cez filtračné komory pozostávajúce zo sústavy žalúzií a filtračných batérií s náplňou sklenej vaty, kde sa zachytávajú všetky mechanické nečistoty. Tento systém sa musí denne kontrolovať a pravidelne sa musí meniť náplň filtračných batérií. Celý systém sústavy žalúzií a filtračných batérií sa vyčistí vysávaním.
V roku 1997 v závode vypracovali program znižovania emisií organických látok. Cieľom programu je používanie materiálov, ktoré prepúšťajú do ovzdušia v priemere o 30 - 60 % menej škodlivých látok. Začala sa používať polyesterová živica s nízkym podielom prchavých organických látok, čím sa znížili emisie styrénu približne o 60 percent.
Pri nástupe do práce vyžaduje závod od každého zamestnanca, aby absolvoval vstupnú lekársku prehliadku. Jej cieľom je zistiť, či pracovník môže vykonávať bez ujmy na zdraví prácu s uvedenými chemickými prvkami. Školenie o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci je povinné pre každého zamestnanca. Pracovníci sú upozornení, že musia používať ochranné pomôcky, napr. gumové rukavice, pracovný odev a obuv, respirátory a ochranné kombinézy. Závod vypracoval prevádzkový poriadok, kde sa podrobne hovorí o riziku pri práci s chemickými látkami. Pojem posudok o riziku tiež nie je neznámy pre pracovníkov Novoplastu. Všetci sú oboznámení so zoznamom látok, ktoré predstavujú ohrozenie zdravia pracovníkov. Závod dbá na dodržiavanie preventívnych prehliadok. Zabezpečené sú tiež masážne služby pre všetkých zamestnancov.
Pavlína Matúšová, Katarína Kuklová,
Mária Valaštínová, Petra Janeková,
Ivana Zachová, Simona Derzsiová,
Martina Šulková